Regl krampları normal midir?

Regl krampları normal midir?

Regl krampları hiç kuşkusuz reglin en keyif kaçıran durumlarından biri. Krampların şiddeti 1-2 gün süren hafif batmalardan, günlük aktiviteleri engelleyen dayanılmaz ağrılara kadar değişkenlik gösterse de kafalarda soru işaretlerine yol açtığı baki.

Regl kramplarına dair merak ettiğin tüm soruların cevaplarını öğrenmek için okumaya devam et!

Regl krampları kendini nasıl belli eder?

Kramplar ilk olarak alt karın bölgesinde zonklayıcı bir ağrı ya da batma gibi hissedilir. Bölgede baskı ya da sinsi bir ağrı hakimdir ve bu ağrılar alt sırt ve iç uyluklara yayılabilir. Genellikle reglden 1-2 gün önce başlar ve reglin başlamasından yaklaşık 24 saat sonra zirveye ulaşır. Ortalama 2-3 gün sürebilir.

Regl kramplarına eşlik eden diğer belirtiler neler olabilir?

 • Mide bulantısı
 • Tükenmişlik hissi
 • Baş ağrısı
 • Baş dönmesi
 • Yumuşak dışkılama

Neden olur?  

Regl döneminde rahimdeki kanamanın atılması için rahim (uterus) düzenli bir şekilde kasılır. Rahim bu kasılmalar esnasında prostaglandin adı verilen kimyasallar ortaya çıkarır. Hissedilen kramplar doğrudan bu kimyasallarla ilişkilidir. Prostaglandin seviyesi arttıkça kramplar da artar.
Bazı insanlar herhangi bir sebep olmaksızın regl dönemlerini daha kramplı geçirme eğilimindedir ve bu durum normaldir.
Diğerleri için şiddetli regl krampları farklı tıbbi durumların belirtisi olabilir.

Şiddetli regl kramplarına yol açan diğer tıbbi durumlar:

Endometriozis (Çikolata Kisti): Rahim içini kaplayan dokunun rahim dışına çıkarak başka bir bölgede büyümesi durumudur. Bu durum regl günleri dışında gerçekleşen kanamalara, cinsel ilişki esnasında ağrılara sebep olabileceği gibi, regl kramplarına da yol açabilir.

Polikistik Over Sendromu (PCOS): PCOS her 10 kişiden yaklaşık 1’ini etkileyen yaygın bir hormonal bozukluktur. Yükselen androjen seviyeleri regl düzensizliğine sebep olur ve regl kramplarını tetikleyebilir.
PCOS’u tüm detaylarıyla ele aldığımız yazımıza bu linkten ulaşabilirsin.

Fibroidler (Miyomlar): Rahim içinde veya dışında gelişen kanserli olmayan fakat sert ve büyük olabilen tümörlerdir. Şiddetli ağrı ve krampa yol açabildiği gibi belirtisiz gelişen miyomlar da vardır.

Pelvik İnflamatuar Hastalık (PID): Vajinanın bir tür bakteriyel enfeksiyonudur. Genellikle cinsel yolla bulaşır. Hastalık rahim, yumurtalıklar ve vajinanın zarar görmesine sebep olabilir. Bu durum ağrılara ve kramplara sebep olabilir.

Servikal Darlık: Rahim ağzı açıklığının adet akışını engelleyecek kadar dar olması durumudur. Bu açıklık rahim içindeki baskıyı artırarak kramplara zemin hazırlayabilir.

Adenomiyozis: Rahimin iç yüzeyini örten ve her ay regl kanaması ile atılan rahim iç tabakası veya zarının, rahimin kas tabakası içinde yer alması durumu adenomyozis olarak tanımlanır. Rahimin kas tabakasındaki bu hücreler tıpkı regl kanamasına benzer kanama özellikleri gösterebilir. Kanamaların yanı sıra ağrılar ve kramplar yaygın belirtileri arasındadır.

Regl krampları kimlerde daha sık görülür?

30 yaş altındaki regl olan bireylerde
Regl dönemlerini ağır kanamalı geçirenlerde
Kanamaları düzensiz olanlarda
Biyolojik ailesinde regl krampları/ağrısı öyküsü olanlarda
Sigara içenlerde
11 yaşından daha erken yaşta regl olanlarda

  Regl kramplarına ne iyi gelir?

  Bol su tüketmek
  Sıcak su torbası ve ısı yamaları kullanmak
  Ilık duş seansları düzenlemek
  Uçucu yağlarla karnına masaj yapmak
  Uzman kontrolünde ağrı kesici desteği almak
  Hafif tempolu egzersizler yapmak
  Yaşamdaki stresi azaltmak
  Vitamin takviyelerine yönelmek
  Kafein ve tuzlu yemeklerden uzak durmak
  Uyku düzenini gözden geçirmek

  Regl kramplarına ve ağrılarına iyi gelecek alternatif önerileri detaylıca incelemek istersen buradan devam edebilirsin.

  Son söz;
  Eğer regl krampların ağrılı ve birkaç günden uzun sürüyorsa doktor randevusu almak en doğru adım olacaktır.

  Randevu gününe kadar kramplarını rahatlatmak için alternatif çözümleri uygulayabilir, regl konforunu artırmak için Kiklou regl külodunu rutininin bir parçası haline getirebilirsin.

  >>>Kiklou yıkanabilir regl külotlarını hemen incelemek için tıkla.


  Kaynakça
  https://www.healthline.com/health/painful-menstrual-periods
  https://www.healthline.com/health/severe-menstrual-cramps

  Bu içerikler de hoşuna gidebilir 😉

  Regl döngüsü ile Ay döngüsü ilişkili midir?
  Dünya’ya yakınlığı sebebiyle denizleri, hayvanları, bitkileri etkisi altına alabilen çeşitli doğa olaylarına sebep olan Ay, vücudumuzu da etkileyebilir mi? Regl döngüsü ile Ay döngüsü arasındaki ilişkiye birlikte bakalım!
  Regl ve Uyku İlişkisi
  Regl dönemin yaklaşırken veya regl döneminin içinde uykusuzluk yaşadığını fark ettin mi? Kramplardan meme hassasiyetlerine, iştah artışından düşük ruh haline regl dönemi; ayın belirli günleri kanamalı geçen bir süreçten çok daha fazlası. Regl ve uyku ilişkisini öğrenmek için okumaya devam et!
  Vajinal Kuruluk
  Vajinal kuruluk genellikle cinsel ilişki esnasında karşılaşılan, ilişki deneyimini sekteye uğratan bir durumdur. Biyolojik cinsiyeti kadın olan kişilerde yaygın olarak görülen vajinal kuruluğun sebepleri ve çözüm yolları yazımızda!