Sıkça Sorulan Sorular

Regl Külodu Nedir?

Genel Sorular

Regl külodu; emici, sıvı geçirmez, çamaşır makinesinde yıkayabileceğin ve senelerce kullanılabileceğin yenilikçi, çevreci, konforlu bir menstrüel üründür. Görünüm olarak normal külotlarından herhangi bir farkı yoktur. Akıllı kumaş katmanları sayesinde sıvıyı hızla emer, hapseder.

Kiklou regl külotları, regl olan insanların ihtiyaçlarını gözetip ileri tekstil teknolojisinden faydalanarak tasarladığımız dahiyane ürünler. Birçok farklı kumaştan oluşan külotlarımız, akıllı katman sistemleri sayesinde sıvıyı hızla emer, hapseder, sıvı geçirmez özel katmanı sayesinde sızdırmaz ve konfor sağlar.

Cildine değen katman, nemi hızlı cildinden uzaklaştıran geçirgen bir katmandır. Süper emici çekirdek katman sistemimiz ise sıvıyı tutar ve hapseder. Sıvı geçirmez, sızdırmaz, çok yüksek nefes alabilirliğe sahip membranlı katmanımız giysilerini, çarşaflarını ve diğer her şeyi lekesiz tutar. Dayanıklı ve toparlayıcı dış kumaşımız ise akıllı tekstil katmanlarımızı sımsıkı tutar; külodunu senelerce giyebilmen için mükemmel desteği sağlar.

Kiklou regl külotlarının hafif-normal kanadığın günler ve yoğun kanadığın günler için olmak üzere iki farklı emicilik seviyesi vardır.

Hafif-normal kanadığın günlerde kullanabileceğin külotlarımızın emicilik kapasitesi ortalama 1-2 normal pede ya da 2-3 normal tampona denk düşer. Uygun günlerde kullanıldığı takdirde 10-12 saate kadar giyilebilir.

Yoğun kanadığın günlerde giyebileceğin külotlarımız ise ortalama 3-4 normal pede ya da 4-5 normal tampona denk düşer. Uygun günlerde kullanıldığı takdirde 12 saate kadar giyilebilir.

Hiçbir beden aynı değildir. Regl kanamaları da epey farklılık göstermektedir. Tek regl kanamasında yaklaşık 50-80 ml kan akıtılır. Kanama miktarı günlere, fiziksel aktiviteye, kullanılan doğum kontrol yöntemine, beslenme düzenine vs. bağlı olacaktır ve herkesin "regl" normali kendinedir. Vulvanızın, dış yanaklarınızın şekli ve vajinal açıklığınızın açısı bile külodunuza kanama şeklinizi etkileyecektir. Bazı kişilerde kanama çok merkezi olabilmektedir ve bu da sıvının ağ kısmında, en dar yerde birikmesine ve regl külodunun hacmine daha erken ulaşmasına sebep olabilmektedir. Oysa ileri veya geri akış yönü sahipleri regl külotlarını önerilen süreden çok daha uzun süre kullanabilirler. Bu sebeple süre için aralık vermekte ve herkesin kendi eşsiz regl akıntısına dikkat ederek (hello döngü farkındalığı!) kendisi için en uygun kullanım süresini çözmesini hedeflemekteyiz.

Kaç regl külodu kullanacağınız tamamen regl düzeninize, kanamanızın yoğunluğuna, ihtiyaç ve alışkanlıklarınıza bağlıdır. Yine de ortalama 5 adet Kiklou regl külodu ile tüm reglinizi konfor içinde geçirebilirsiniz. Bir gün içinde iki regl külodu giyer ve ertesi gün 3. adede geçerken giydiklerinizi yıkayıp kurumaya bırakırsanız reglinizi tamamen regl külotlarıyla geçirebildiğiniz bir düzen sağlamış olursunuz.

Kiklou regl külotları sağlıklı bir menstrüel ürün alternatifidir. Kullan-at pedlerde bulunan klor ağartması, parfüm ya da diyoksin gibi zararlı kimyasal maddeler regl külotlarında bulunmaz. Üretim sürecinde insan ve çevre sağlığına zararlı hiçbir kimyasal kullanılmaz. Külotlarımızın iç katmanında ve bazı emicilik seviyelerinde ağ kısmında kullandığımız, cilde temas eden %100 organik pamuğumuz GOTS (Global Organic Textile Standard - Küresel Organik Tekstil Standardı) sertifikalıdır. Tüm teknik kumaşlarımız uluslararası akredite sahibi EKOTEKS laboratuvarlarında testlere tabii tutulmuş hiçbir kumaşımızda insan ve çevre sağlığına zararlı maddeler bulunmadığı belgelenmiştir. Kullanım ve yıkama talimatlarına uyduğunuz takdirde endişelenecek hiçbir şeyin yoktur!

Kiklou regl külotları koku oluşumunun önüne geçecek, bakteriyo-statik etki verecek şekilde yüksek nefes alabilirlik önceliklendirilerek tasarlanmıştır. Katman kumaşlarımızın teknik özellikleri ve konumlanmaları bakteri oluşum riskini en aza indirir. Koku, bakteri oluşumunun yan ürünüdür.

Regl külodunun sızdırmazlığını sıvı geçirmez membranlı katmanımız sağlar. Bu katmanın sıvı geçirmezliği testlerle kanıtlanmıştır ve bariyer tabakadan sıvının geçmesi mümkün değildir. Farklı emicilik seviyelerindeki külotlarımızın emicilik kapasitelerine ve tavsiye edilen kullanım sürelerine dikkat ettiğiniz, külotlarınıza bakım talimatlarına uygun baktığınız sürece regl külodunuz sızdırmayacak ve taşma yapmayacaktır.

Bununla beraber her bireyin kanama süreci ve fizyolojisi kendine has olduğu için ilk regl külodu deneyiminizde akıntınızı takip etmenizi şiddetle öneririz. Bazı kişilerde kanama çok merkezi olabilmektedir ve bu da sıvının ağ kısmında, en dar yerde birikmesine ve regl külodunun hacmine daha erken ulaşmasına sebep olabilmektedir (bu sebeple kullanım süresi tavsiyesi olarak zaman aralığı verebiliyoruz). Oysa ileri veya geri akış yönü sahipleri regl külotlarını önerilen süreden daha uzun süre kullanabilirler.

Evet! Regl külotlarımızı oluşturan tüm kumaşlarımız sertifikalıdır. Sertifikalarımız hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsin.

Beden Bilgisi

Bedenini beden tablomuzu inceleyerek bulabilirsin. Tabloya buradan ulaşabilirsin. Eğer basen çevren ilgili bedenin üst sınırına yakınsa ve regl olurken şişkinlik deneyimliyorsan bir üst beden regl külodu almanı öneririz. Örneğin; basen çevren 104 cm. Bu L bedenin en üst sınırında. Regl şişkinliği de varsa XL aldığında daha rahat edebilirsin🙂

Baseninizi bir mezura ile ölçerek bedeninizi kolaylıkla bulabilirsiniz. Basen ölçüsü doğal, dik bir duruştayken popo kısmının en çıkık yerinden alınan ölçüdür. Ölçüm yaparken çıplak olmanız en idealidir.

Ayakta duruşta ayaklar birbirine değmemelidir. Doğal bir şekilde yanyana durmalılardır. Ölçü alırken mezurayı yere paralel tutmalısınız. Mezurayı çok fazla sıkmamalı veya gevşek bırakmamalısınız. Bir boy aynasının karşısında baseninizi kendiniz ölçebilirsiniz ya da birisinden yardım alabilirsiniz.

Kiklou yıkanabilir regl külotları bu adreste, kiklou.com'da satılır. Ürünlerimizi incelemek için tıkla.

Kullanım

Kullanım ve bakım talimatlarına uyulduğunda bir Kiklou regl külodu giyilme sıklığına göre 3 yıl ya da daha uzun süre dayanacak, sızdırmayacak ve kuru, rahat, özgür tutmaya devam edecektir. Talimatlara buradan ulaşabilirsin.

Regl külodunuzun ideal kullanım süresi reglinize ve yoğunluğuna göre değişecektir. Kullanım süresini belirlemek için regl külodunuzu ilk kez evde giymenizi ve reglinizin hangi gününde olduğunuza, kanamanızın yoğunluğuna dikkat etmenizi öneriyoruz.


Kullanıcılarımız 10-12 saate kadar sızdırmazlık raporluyor. Önerimiz en fazla 12 saat giyimdir.

Dışarıdan baktığınızda külodunuzun ne kadar "dolu" olduğunu anlamak imkansızdır. Külodunuzu ne zaman değiştirmeniz gerektiğini kendi bedeninizi ve regl kanamanızı daha iyi tanıyarak birkaç kullanım sonrasında kolaylıkla keşfettiğinizi göreceksiniz.

Kiklou regl külodunuzu regl olurken (gece veya gündüz) giyebilirsiniz. Akıntınızın yoğunluğuna dikkat ederek doğru emicilik kapasitesini tercih etmelisiniz. Külotlarımız tek başına harikalar yaratıyor; fakat kafa rahatlığınız için tampon ya da kap gibi menstrüel ürünlere ek koruma olarak da kullanabilirsiniz.

Reglden önce veya sonra, kanamanın ne zaman başlayacağından ya da biteceğinden emin olmadığınız zamanlarda giymek için de idealdir. Lekelenmeyi kafanıza takmanıza, bu işlev için üretilmemiş olağan külotlarınızın lekelenmesine gerek kalmaz.

Vajinal akıntı için günlük ped kullanıyorsanız, iyi bir haberimiz var! Atık azaltmak, konfor ve kendinizi her zaman özgür hissetmek için yapmanız gereken tek şey Kiklou regl külodunuzu poponuza geçirmek.

Kiklou'nun regl külotlarını piyasadaki benzerlerinden daha ileri bir tekstil teknolojileriyle geliştirmek için çok çalıştık. Ürünümüzün kalitesini test ettik, belgeledik. Ayrıca Kiklou %100 kadın sermayesiyle kurulmuş bir kadın girişimi. Lokal üretiyor ve adil üretime değer veriyoruz. Marka olarak değer verdiğimiz meseleleri şuradan daha detaylı okuyabilirsin. Eğer okudukların hoşuna gidiyor ve Kiklou'nun büyüdüğünü görmek istiyorsan bizi tercih etmelisin.

Neden böyle bir soru sorduğunu biliyoruz! Piyasada bebek bezi görünümlü, kullan-at regl külotları görmüş olabilirsin. Kiklou'nun külotları (nereden bakarsan bak) bebek bezine benzemez. Buraya tıklayarak ürünlerimizin sayfasına gidebilir ve fotoğraflara bakabilirsin🙂

Kiklou regl külotları katmanlı yapısı sayesinde sıvıyı hızlı emer, ıslaklığı iç katmanlara çekerek cildinden uzaklaştırır. Regl külotlarımızdaki ileri tekstil teknolojisi sayesinde yüksek nefes alabilirliğe sahip, hızlı kuruyan bir ağ tasarımına sahiptir. Bu yüzden külodunu kullanırken ıslaklık hissetmezsin. Kuruluk hissinin tadını çıkarırsın.

Regl külotlarımızın normal bir külottan azıcık daha kalın olduğu doğru; ama kullandığımız ileri tekstil teknolojileri sayesinde senin için yüksek nefes alabilirliğe sahip, hızlı kuruyan ve kuru hissettiren bir regl külodu tasarladık. Terlemeyi ve terleme hissini asgariye indiren muazzam teknolojiye selam olsun!

Evet! Regl külotlarımız tek başlarına yeterli, fonksiyonel, etkilidir. Regl günlerinde kanama yoğunluğuna uygun emicilik seviyesinde külotlarımızı kullanım kurallarına dikkat ederek kullandığında sızıntısız, atıksız, konforlu bir regl seni bekler.

Yoğun kanama günleri için geliştirdiğimiz regl külotlarımız yeterlidir. Bu külotların emme kapasitesini 4 damla ile gösteriyoruz.

Regl külotlarınızı sızdırmazlık sürelerini dikkate alarak değiştirebilirsiniz. Yoğun kanama günleri için olan regl külotlarımız 10-12 saate kadar sızdırmazlık sağlarken hafif-normal kanama günleri için olan külotlarımız 8-10 saate kadar sızdırmaz. Bununla beraber her bedenin kanayışı ve düzeni farklıdır. Regl külodunuzu ilk birkaç kullanımını evde veya rahat bir ortamda gerçekleştirip sizin için çalışan zaman aralığını bulmanız tavsiyemizdir.

Regl külodu sıvı geçirmez katmanı sayesinde sızdırma yapmayan, emici, çamaşır makinesinde yıkayabileceğin ve kanarken tek başına kullanabileceğin bir menstrüel üründür. Yıkanabilir regl külodu ayrıca çevre dostu ve atıksız bir regl deneyimi yaşamanı sağlar.

Bakım

Tüm bu soruların detaylı cevaplarını Kullanım & Bakım Rehberi’nde bulabilirsiniz.

Kurutma makinesi regl külodunuzun fonksiyonunu en iyi şekilde gerçekleştirmesini engelleyebilir. Asarak ya da sererek kurutmayı öneriyoruz.

Leke çıkarıcı, ağartıcı, yumuşatıcı, sert deterjanlardan kaçının. Bu tarz ürünler külotlarımızın ileri tekstil teknolojisinin işlevlerini bozabilir. Hem regl külotlarınızı hem de normal iç çamaşırlarınızı parfümlü, sentetik kokulu deterjanlarla yıkamamaya çalışın. Vulval ya da vajinal tahrişe sebep olabilirler. Temiz içerikli, kokusuz bir deterjan öneriyoruz.

Çevre Etkisi

EVET EVET EVET!

Regl olan biri hayatı boyunca 11 binden fazla plastik içerikli kullan-at regl ürünü kullanıyor. Ped, tampon gibi ürünler her sene 200 bin tondan fazla atık yaratıyorlar. Plastik içeren bu ürünlerin doğada tamamen yok olması en az 500 yıl sürüyor. Bu atık miktarını azaltmak mümkün! Her Kiklou regl külodu yüzlerce tek kullanımlık menstrüel ürünün çöpe gitmesine engel oluyor.

Kiklou’nun regl külotları vegandır. Hayvansal ya da hayvanlardan dolaylı olarak elde edilen hiçbir içerik barındırmaz. Kiklou hayvan deneylerine karşıdır, hiçbir ürünü hayvanlar üzerinden test edilmemiştir ve asla da edilmeyecektir.

İyzico ile Öde

Hayır, tamamen ücretsizdir. iyzico mobil uygulaması üzerinden veya buraya tıklayarak anında üye olabilirsin.

Ödemenin en kolay hali olan iyzico ile Öde; ister bakiyenle, ister banka kartınla ister havale/eft yöntemi ile en hızlı ve güvenli şekilde ödeme yapmanı sağlar.

iyzico bakiye; kredi kartına ihtiyaç duymadan alışveriş yapabilmeni sağlayan tutardır. iyzico hesabına mobil uygulamamız üzerinden para yükleyebilir, dilediğin gibi harcayabilir, istersen bakiyendeki tutarı banka hesabına çekebilirsin.

iyzico mobil uygulamasında “Para Yükle” seçeneğine tıkladıktan sonra, “Kart ile Para Yükle” ve “EFT/Havale ile Para Yükle” seçeneklerini görebilirsin. Kartınla hesabına para yüklemek istersen, “Kart ile Para Yükle” butonuna tıklayarak yüklemek istediğin tutarı girebilirsin. Sonrasında kayıtlı kartlarından birini seçerek işleme devam edebilir veya yeni bir kart ekleyerek para yükleme işlemini gerçekleştirebilirsin. Kartınla yaptığın tüm işlemler, 7 gün 24 saat anında bakiyene yansır.

“EFT/Havale ile Para Yükle” seçeneği ile devam etmek istersen, banka hesabını seçebilir ve yüklemek istediğin tutarı girebilirsin. EFT/Havale ile yaptığın bakiye yüklemeleri anında bakiyene yansır.

iyzico bakiyene kartınla veya EFT/Havale ile yapmış olduğun para yüklemeleri anında bakiyene yansır.

iyzico hesabındaki bakiyeni şu anda on binlerce sitede kullanabilirsin. Ancak çok yakında, iyzico ödeme altyapısını kullanan tüm web sitelerinden bakiyenle ödeme yapabilmeni sağlayacağız.

iyzico mobil uygulamasından “Para Çek“ seçeneğine tıklayarak, çekmek istediğin tutarı girebilirsin. Daha sonra parayı göndermek istediğin IBAN’ı girerek para çekme işlemini tamamlayabilirsin. Çektiğin tutar, takip eden ilk iş günü içerisinde banka hesabına yansır.

iyzico mobil uygulamasını indirerek iadelerini takip edebilir, aklına bir soru takılırsa 7/24 canlı destek alabilirsin.

İade talebin onaylandığı anda hesabına aktarılır.

Hayır, iyzico hesabında yapacağın bütün işlemler ücretsiz.

Hayır, iyzico hesabında yapacağın bütün işlemler ücretsiz.