Polikistik Over Sendromu

Polikistik Over Sendromu

Polikistik Over Sendromu Nedir?

Polikistik Over Sendromu, insan dişisinin sağlığını oldukça etkileyen durumlardan biri. Tanı olarak tam Türkçesi ‘Yumurtalıklarda görülen birçok kist’ gibi çevrilse de Polikistik Over’lı kişiler illa semptom göstermek zorunda değil, hatta birçoğu bu durumun farkında olmadan hayatını geçirebiliyor.  Kaç kişinin PCOS'u (ya da PKOS) olduğunu tam olarak söylemek zor; ama ulaşabildiğimiz istatistiklere göre üreme çağındaki (menarştan menopoza kadar olan süreçte) ortalama 10 kişiden birinde görülen PCOS, kişinin adet düzenini, doğurganlığını, kalbini, damarlarını ve fiziksel görüntüsünü etkileyen hormonal bir bozukluk.

Polikistik Over Sendromunun Sebepleri

Polikistik over sendromunun nedeni kesin olarak bilinmiyor; fakat genetik, hormonlar ve yaşam tarzı gibi etkenlerin rol oynadığından bahsediliyor. Ne yediğiniz ve fiziksel olarak ne kadar aktif olduğunuz da durumu etkileyebiliyor. 

Hormonal dengesizliklerin PCOS’a neden olabileceği belirtiliyor, ve bu bağlamda insülin ve androjen hormonlarından bahsediliyor. İnsülin kandaki şeker seviyesini düzenleyen ve pankreas tarafından üretilen hormondur. Hücreler, insülin hareketine direnç (insülin rezistansı) kazanırsa kan şekeri yükselebiliyor ve vücut daha fazla insülin üretiyor. Fazla insülin de androjen üretimini arttırarak yumurtlama güçlüğüne neden olabiliyor. İnsülin direnci ise kilo alma eğilimini arttırıp kilo verme zorluğuna sebep olarak PKOS durumunu çıkmaza sokabiliyor. Çünkü fazla yağlanma, insülin metabolizmasını bozarak vücudun daha fazla insülin üretmesine neden oluyor. Tam bir kısır döngü! Androjen fazlalığı aynı zamanda hirsutism (aşırı kıllanma) ve sivilcelenmeye neden oluyor :( 

Kiklou Regl Külodu Şehre Dönüş Kampanyası 3 Alana +1 Bedava

Polikistik Over Sendromu Belirtileri

Polikistik over sendromunun, gösterdiği semptomlar kişiden kişiye farklılık gösterdiği için tespiti zor bir rahatsızlık; ama en belirgin ve bilinen bulguları şu şekilde:

▪️Aralıklı ve düzensiz regl döngüsü veya çok hafif regl 
▪️Büyük ya da çok kist içeren yumurtalıklar
▪️Göğüs, karın ve sırt gibi bölgelerde kıllanma (Hirsutizm)
▪️Özellikle bel çevresinde yağlanma ve kilo artışı
▪️Akneli ya da yağlı cilt
▪️Erkeklerde görüldüğü gibi kellik ve seyrekleşen saçlar
▪️Kısırlık ya da hamile kalmakta güçlük

Polikistik Over Sendromu Tedavisi Nedir?

Polikistik Over Sendromu için herkese uyan kesin bir tedavi şu an yok. Tedavi yöntimi kişiden kişiye gözlenen semptomlara göre farklılık göstermekte. Araştırmalara göre PKOS kalp hastalığı riskini ve tip 2 diyabet riskini artırabilir. O yüzden tedavisi önemli. Yukarıdaki semptomlardan en az 2 ya da 3 tanesini kendinizde gözlemliyorsanız bir endokrinolog ya da jinekolog ile görüşmeniz tavsiyemizdir.

Kaynakça
Polycystic Ovary Syndrome (PCOS)
https://ezheah.saglik.gov.tr/TR,396652/polikistik-over-sendromu.html
https://www.womenshealth.gov/a-z-topics/polycystic-ovary-syndrome

Bu içerikler de hoşuna gidebilir 😉

Orgazm 101: Tabuları zevkle yıkıyoruz!
Cinsel hazzın doruğu olarak anılan orgazm; genellikle cinsel uyarılma ile oluşan, özellikle cinsel organlar ve çevresiyle birlikte vücudun farklı yerlerindeki kasların kasılması ile oluşan bir durumdur. Orgazm yollarını ve bedenimizdeki olasılıklarını yazının devamında okuyabilirsin.
Regl Ağrısına İyi Gelen 5 Bitki Çayı
Bitki çayları regl sancıları konusunda kadınların sıkça başvurduğu doğal çözümlerden biridir. Regl sancısını azaltan 5 bitki çayını öğrenmek için yazımızı oku!
Menoraji nedir?
Menoraji, regl dönemlerinde aşırı ve uzun süren regl kanamsıdır. Birçok kadın zaman zaman yoğun menstrüel kanamalar yaşasa da, menoraji tıbbi bir tanımı olan bir durumdur. Menoraji kavramını, sebeplerini, belirtilerini ve tedavi yöntemlerini senin için inceledik. Keyifli okumalar!