Organic Cotton VS Traditional Cotton

Organik Pamuk VS Geleneksel Pamuk
Our largest organ, our skin, is unwittingly exposed to countless chemicals throughout the day. Today, the increasing trend-oriented consumption frenzy causes the "clean" content in textiles to be ignored.

One of the effective ways to protect our skin from harmful chemicals; turning to products made from organic cotton instead of traditional (industrial) cotton.

Why is that?

GMO technology is used when producing industrial cotton.
➝ Agricultural activities that cause the most damage to nature and people are in industrial cotton production .
➝ It is exposed to chemical fertilizers and pesticides while growing.
➝ Chemicals leaking from cotton fields mix with groundwater, reduce biodiversity, and irreversibly damage the structure of the soil.
➝ When the chemicals that penetrate into the structure of the clothing during production come into contact with the body, they mix with the blood from the skin and cause allergic reactions.
➝ It is the most "dirty" crop in the world, as it is among the most played agricultural products in the world.

Organic cotton;

➝ Candir :)
➝ No GMO seeds are used in cultivation. It is produced in agricultural areas that have rested for at least 3 years in order to be purified from prohibited substances.
➝ It has a production process that is controlled by organic farming standards and does not harm the nature.
➝ Pesticides are not included in the production.
➝ People, animals and nature are not exposed to chemicals.
It releases less carbon emissions.
➝ Compared to industrial cotton cultivation, 60% less water is consumed.

Less than 1% of the world cotton supply is organic and 99% conventional.
As Kiklou we; We chose to be in the 1% to give our planet the value it deserves.


You can check out our nature and human-friendly Kiklou “Little Black” menstrual panties with 100% domestic and GOTS (Global Organic Textile Standard) certified organic cotton, chemical-free inner fabric that touches the skin.

>>>Click to view the Kiklou washable menstrual panties now.


You may also like this😉

Orgazm 101: Tabuları zevkle yıkıyoruz!
Cinsel hazzın doruğu olarak anılan orgazm; genellikle cinsel uyarılma ile oluşan, özellikle cinsel organlar ve çevresiyle birlikte vücudun farklı yerlerindeki kasların kasılması ile oluşan bir durumdur. Orgazm yollarını ve bedenimizdeki olasılıklarını yazının devamında okuyabilirsin.
Regl Ağrısına İyi Gelen 5 Bitki Çayı
Bitki çayları regl sancıları konusunda kadınların sıkça başvurduğu doğal çözümlerden biridir. Regl sancısını azaltan 5 bitki çayını öğrenmek için yazımızı oku!
Menoraji nedir?
Menoraji, regl dönemlerinde aşırı ve uzun süren regl kanamsıdır. Birçok kadın zaman zaman yoğun menstrüel kanamalar yaşasa da, menoraji tıbbi bir tanımı olan bir durumdur. Menoraji kavramını, sebeplerini, belirtilerini ve tedavi yöntemlerini senin için inceledik. Keyifli okumalar!