Organik Pamuk VS Geleneksel Pamuk

Organik Pamuk VS Geleneksel Pamuk
En büyük organımız derimiz gün içinde farkında olmadan sayısız kimyasala maruz kalıyor. Günümüzde giderek artan trend odaklı tüketim çılgınlığı, tekstilde ‘’temiz’’ içeriğin göz ardı edilmesine sebep oluyor.

Derimizi zararlı kimyasallardan korumanın etkili yollarından biri; endüstriyel pamuk yerine organik pamuktan üretilmiş ürünlere yönelmek. 

Neden?

Endüstriyel pamuk üretilirken GDO teknolojisi kullanılır.
➝ Doğaya ve insana en fazla zarar veren tarımsal faaliyetler endüstriyel pamuk üretimindedir.
➝ Yetiştirilirken kimyasal gübre ve pestisitlere maruz kalır. 
➝ Pamuk tarlalarından sızan kimyasallar yeraltı sularına karışır, biyoçeşitliliği azaltır, toprağın yapısını geri dönüşü olmaksızın bozar.
➝ Üretilirken giysinin yapısına işleyen kimyasallar vücuda temas ettiğinde deriden kana karışarak alerjik reaksiyonlara sebep olur.
➝ Dünya üzerinde yapısıyla en çok oynanan tarımsal ürünler arasında yer alması sebebiyle dünyanın en ‘’kirli’’ mahsuludür.

Organik pamuk ise;

➝ Candır :)
➝ Yetiştirilirken GDO’lu tohum kullanılmaz. Yasak maddelerden arındırılmak için en az 3 yıl dinlenmiş tarım alanlarında üretilir.
➝ Organik tarım standartlarıyla kontrol edilen, doğaya zarar vermeyen bir üretim sürecine sahiptir.
➝ Pestisitler üretime dahil edilmez.
➝ İnsanlar, hayvanlar ve doğa kimyasala maruz kalmaz.
Daha az karbon salınımı açığa çıkarır.
➝ Endüstriyel pamuk yetiştiriciliğine göre %60 oranda daha az su tüketilir.

Dünya pamuk arzının %1’inden daha azı organik, %99’u gelenekseldir.
Kiklou olarak biz; gezegenimize hak ettiği değeri vermek için %1’lik dilimde olmayı seçtik.


%100 yerli ve GOTS (Global Organic Textile Standard - Küresel Organik Tekstil Standardı) sertifikalı organik pamuktan, tene değen kimyasalsız iç kumaşıyla, doğa ve insan dostu Kiklou “Little Black” model regl külotlarımızı inceleyebilirsin.

>>>Kiklou yıkanabilir regl külotlarını hemen incelemek için tıkla.


Bu içerikler de hoşuna gidebilir 😉

Regl döneminde cilt bakımı nasıl olmalı?

Regl döngümüzle cildimiz arasında oldukça yakın bir ilişki var. Regl döngüsündeki hormonal dalgalanmaların cildimizi nasıl etkilediğini ve cilt rutinimizi nasıl oluşturmamız gerektiğini adet döngüsü fazları üzerinden ele aldık. Okumaya devam et!

Vibratörün Keşfi & Cinselliğe Sarsıcı Etkileri Üzerine
Vibratörler cinsel hazza farklı bir boyut katan titreşimli ve farklı şekillerde tasarlanabilen araçlardır. Vajinal ve klitoral orgazma ulaşmayı kolaylaştırdığı için  devrim niteliğinde bir keşiftir. Hadi vibratörlerin keşif yolculuğuna birlikte çıkalım!
Vajinismus
Cinselliğin tabu olarak görüldüğü toplumlarda biyolojik cinsiyeti kadın olan bireylerin başında bir karabulut gibi dolanır vajinismus. Temelinde cinsel ilişkiye karşı duyulan korku, utanç duygularını barındıran vajinismus hakkındaki gerçekler için okumaya devam et.