Organik Pamuk VS Geleneksel Pamuk

Organik Pamuk VS Geleneksel Pamuk
En büyük organımız derimiz gün içinde farkında olmadan sayısız kimyasala maruz kalıyor. Günümüzde giderek artan trend odaklı tüketim çılgınlığı, tekstilde ‘’temiz’’ içeriğin göz ardı edilmesine sebep oluyor.

Derimizi zararlı kimyasallardan korumanın etkili yollarından biri; geleneksel (endüstriyel) pamuk yerine organik pamuktan üretilmiş ürünlere yönelmek. 

Neden?

Endüstriyel pamuk üretilirken GDO teknolojisi kullanılır.
➝ Doğaya ve insana en fazla zarar veren tarımsal faaliyetler endüstriyel pamuk üretimindedir.
➝ Yetiştirilirken kimyasal gübre ve pestisitlere maruz kalır. 
➝ Pamuk tarlalarından sızan kimyasallar yeraltı sularına karışır, biyoçeşitliliği azaltır, toprağın yapısını geri dönüşü olmaksızın bozar.
➝ Üretilirken giysinin yapısına işleyen kimyasallar vücuda temas ettiğinde deriden kana karışarak alerjik reaksiyonlara sebep olur.
➝ Dünya üzerinde yapısıyla en çok oynanan tarımsal ürünler arasında yer alması sebebiyle dünyanın en ‘’kirli’’ mahsuludür.

Organik pamuk ise;

➝ Candır :)
➝ Yetiştirilirken GDO’lu tohum kullanılmaz. Yasak maddelerden arındırılmak için en az 3 yıl dinlenmiş tarım alanlarında üretilir.
➝ Organik tarım standartlarıyla kontrol edilen, doğaya zarar vermeyen bir üretim sürecine sahiptir.
➝ Pestisitler üretime dahil edilmez.
➝ İnsanlar, hayvanlar ve doğa kimyasala maruz kalmaz.
Daha az karbon salınımı açığa çıkarır.
➝ Endüstriyel pamuk yetiştiriciliğine göre %60 oranda daha az su tüketilir.

Dünya pamuk arzının %1’inden daha azı organik, %99’u gelenekseldir.
Kiklou olarak biz; gezegenimize hak ettiği değeri vermek için %1’lik dilimde olmayı seçtik.


%100 yerli ve GOTS (Global Organic Textile Standard - Küresel Organik Tekstil Standardı) sertifikalı organik pamuktan, tene değen kimyasalsız iç kumaşıyla, doğa ve insan dostu Kiklou “Little Black” model regl külotlarımızı inceleyebilirsin.

>>>Kiklou yıkanabilir regl külotlarını hemen incelemek için tıkla.


Bu içerikler de hoşuna gidebilir 😉

Mastürbasyon nedir?
Mastürbasyon her yaştan ve cinsel kimlikten kişinin çocukluğundan, gençliğine, ergenliğinden yetişkinliğine deneyimlediği yaygın bir cinsel davranıştır ve son derece normaldir. Mastürbasyona dair cevaplar yazımızda!
Afet Durumlarında Regl Yönetimi 
Afet durumlarında, temel ihtiyaçları belirlemek ve güvenli ortamı hazırlamak hakkında biraz konuşmak istiyoruz. Çünkü afet ve acil durumlarda toplumsal cinsiyet eşitliğinin önemsenmediğini görüyoruz. Özellikle regl döneminin yönetilme zorluğu cinsiyet eşitliğinin sağlanamadığı ortamda katbekat artıyor.
Vajinal Akıntı Rehberi
Vajinal akıntı vajina florasının önemli bir parçası. Vajinal flora birtakım yararlı organizmalara ihtiyaç duyar; fakat dışarıya açık her organ gibi bakteri ve mikroorganizmalara maruz kalan vajinanın florası bozulur ve istenmeyen vajinal akıntılar başlar. Normal ve anormal vajinal akıntı farkları için okumaya devam et.