Organik Pamuk VS Geleneksel Pamuk

Organik Pamuk VS Geleneksel Pamuk
En büyük organımız derimiz gün içinde farkında olmadan sayısız kimyasala maruz kalıyor. Günümüzde giderek artan trend odaklı tüketim çılgınlığı, tekstilde ‘’temiz’’ içeriğin göz ardı edilmesine sebep oluyor.

Derimizi zararlı kimyasallardan korumanın etkili yollarından biri; geleneksel (endüstriyel) pamuk yerine organik pamuktan üretilmiş ürünlere yönelmek. 

Neden?

Endüstriyel pamuk üretilirken GDO teknolojisi kullanılır.
➝ Doğaya ve insana en fazla zarar veren tarımsal faaliyetler endüstriyel pamuk üretimindedir.
➝ Yetiştirilirken kimyasal gübre ve pestisitlere maruz kalır. 
➝ Pamuk tarlalarından sızan kimyasallar yeraltı sularına karışır, biyoçeşitliliği azaltır, toprağın yapısını geri dönüşü olmaksızın bozar.
➝ Üretilirken giysinin yapısına işleyen kimyasallar vücuda temas ettiğinde deriden kana karışarak alerjik reaksiyonlara sebep olur.
➝ Dünya üzerinde yapısıyla en çok oynanan tarımsal ürünler arasında yer alması sebebiyle dünyanın en ‘’kirli’’ mahsuludür.

Organik pamuk ise;

➝ Candır :)
➝ Yetiştirilirken GDO’lu tohum kullanılmaz. Yasak maddelerden arındırılmak için en az 3 yıl dinlenmiş tarım alanlarında üretilir.
➝ Organik tarım standartlarıyla kontrol edilen, doğaya zarar vermeyen bir üretim sürecine sahiptir.
➝ Pestisitler üretime dahil edilmez.
➝ İnsanlar, hayvanlar ve doğa kimyasala maruz kalmaz.
Daha az karbon salınımı açığa çıkarır.
➝ Endüstriyel pamuk yetiştiriciliğine göre %60 oranda daha az su tüketilir.

Dünya pamuk arzının %1’inden daha azı organik, %99’u gelenekseldir.
Kiklou olarak biz; gezegenimize hak ettiği değeri vermek için %1’lik dilimde olmayı seçtik.

Kiklou Regl Külodu Şehre Dönüş Kampanyası 3 Alana +1 Bedava


%100 yerli ve GOTS (Global Organic Textile Standard - Küresel Organik Tekstil Standardı) sertifikalı organik pamuktan, tene değen kimyasalsız iç kumaşıyla, doğa ve insan dostu Kiklou “Little Black” model regl külotlarımızı inceleyebilirsin.

>>>Kiklou yıkanabilir regl külotlarını hemen incelemek için tıkla.


Bu içerikler de hoşuna gidebilir 😉

Orgazm 101: Tabuları zevkle yıkıyoruz!
Cinsel hazzın doruğu olarak anılan orgazm; genellikle cinsel uyarılma ile oluşan, özellikle cinsel organlar ve çevresiyle birlikte vücudun farklı yerlerindeki kasların kasılması ile oluşan bir durumdur. Orgazm yollarını ve bedenimizdeki olasılıklarını yazının devamında okuyabilirsin.
Regl Ağrısına İyi Gelen 5 Bitki Çayı
Bitki çayları regl sancıları konusunda kadınların sıkça başvurduğu doğal çözümlerden biridir. Regl sancısını azaltan 5 bitki çayını öğrenmek için yazımızı oku!
Menoraji nedir?
Menoraji, regl dönemlerinde aşırı ve uzun süren regl kanamsıdır. Birçok kadın zaman zaman yoğun menstrüel kanamalar yaşasa da, menoraji tıbbi bir tanımı olan bir durumdur. Menoraji kavramını, sebeplerini, belirtilerini ve tedavi yöntemlerini senin için inceledik. Keyifli okumalar!