Migren & Regl

Migren ve regl adet döngüsü arasındaki ilişkiyi inceleyen Kiklou regl külodu adet külodu markası Blog görseli

Migren baş ağrısı değildir, kronik bir hastalıktır.

Migrenden çekenler burada mı? Çekene anlatmaya gerek olmasa da migren şiddetli baş ağrıları yapmasıyla meşhur kronik bir rahatsızlıktır. Kişiyi halsizleştiren karakteristik migren tipi baş ağrıları genellikle oldukça şiddetlidir, başın tek tarafında zonklama şeklinde hissedilir. Yan etkileri arasında bulantı, kusma, ışığa ve sese karşı hassasiyet olabilir. Migren hastaları atağı önceden hissedebilirler. Bu öncül haberciye “aura” semptomu denir. Bu “aura”lar çok kısa sürer, kişiden kişiye değişir. Auralara gözde ışık parlaması, görüşte şekillerin belirmesi, kulaklarda çınlama, parmaklarda uyuşma vb. gibi örnekler verilebilir. (Lütfen migrenli bir kişiye auranızın rengini sormayın.)

Regl ile migren birbiriyle ilişkili.

İngiltere’nin Ulusal Migren Merkezi’ne göre migrenden çeken kadınların yarısı migren ile regl arasında bir bağlantı olduğunu belirtiyor. Bu “menstrüel migren”lerin daha şiddetli olma eğiliminde oldukları yazılıyor. Hatta başka bir araştırmaya göre regl olan kadınlar menstrüasyon döngüsünde yaşanan hormonal değişim sebebiyle bir yılda erkeklere göre 3 kat daha fazla migren yaşama ihtimaline sahip. Bu can sıkıcı durumun sebebi -sıkı durun- tabii ki hormonlar! Daha doğrusu östrojen hormonu ve regl öncesindeki düşük östrojen seviyeleri.

Kiklou Regl Külodu Şehre Dönüş Kampanyası 3 Alana +1 Bedava

Regle bağlı migren için neler yapabilirsiniz?

Regle bağlı migren ataklarınızı yönetmek için önce atakların zamanının ve şiddetinin farkında olmalısınız. En azından 3 döngü boyunca günlük tutarak atakların tam ne zaman geldiğini öğrenebilirsiniz. Atakların geleceğini öngördüğünüz aralıklarda yeterince uyumaya özen gösterin.

Tutarlılık migrenle savaşınızdaki en büyük kozunuz olabilir. Kahveyi ele alalım. Her gün 2 kupa kahve içiyorsanız migren atağınızın geleceğini düşündüğünüz günlerde kahveyi kesmek (kafein yoksunluğu) migreni tetikleyebilir. Östrojenin ani düşüşünü dengelemek için östrojen desteği veren gıdalar tercih edebilirsiniz. Keten ve susam, lifli meyve sebzeler, havuç bunların arasındadır. Brokoli ve brüksel lahanasında da östrojen benzeri etkilere sahip olan fitoöstrojen adı verilen hormonal olarak aktif bileşikler vardır ve bu sebzelerin daha fazla tüketiminin migren ataklarını önlemeye yardımcı olduğuna dair kanıtlar olduğu belirtiliyor.

Menstrüel migrenle baş etmek için en büyük kozunuz ataklarınız hakkındaki farkındalığınızı arttırmak. Döngünüzü takip edin, baş ağrılarınızı not edin, uykunuza, beslenmenize dikkat edin ve Kiklou adet külodunuzu giyip arkanıza yaslanın.

Önemli Not: Çok şiddetli ataklar yaşıyorsanız hemen doktorunuza danışın.

Kaynakça
https://www.nhs.uk/conditions/hormone-headaches/
https://www.webmd.com/migraines-headaches/hormones-headaches
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/chronic-daily-headaches/in-depth/headaches/art-20046729
https://www.everydayhealth.com/migraine/foods-to-help-get-rid-of-a-headache-or-migraine-attack-naturally/ 

Bu içerikler de hoşuna gidebilir 😉

Orgazm 101: Tabuları zevkle yıkıyoruz!
Cinsel hazzın doruğu olarak anılan orgazm; genellikle cinsel uyarılma ile oluşan, özellikle cinsel organlar ve çevresiyle birlikte vücudun farklı yerlerindeki kasların kasılması ile oluşan bir durumdur. Orgazm yollarını ve bedenimizdeki olasılıklarını yazının devamında okuyabilirsin.
Regl Ağrısına İyi Gelen 5 Bitki Çayı
Bitki çayları regl sancıları konusunda kadınların sıkça başvurduğu doğal çözümlerden biridir. Regl sancısını azaltan 5 bitki çayını öğrenmek için yazımızı oku!
Menoraji nedir?
Menoraji, regl dönemlerinde aşırı ve uzun süren regl kanamsıdır. Birçok kadın zaman zaman yoğun menstrüel kanamalar yaşasa da, menoraji tıbbi bir tanımı olan bir durumdur. Menoraji kavramını, sebeplerini, belirtilerini ve tedavi yöntemlerini senin için inceledik. Keyifli okumalar!