Menofobi (Regl Korkusu)

Menofobi (Regl Korkusu)

Korkmak, çılgıncasına: Fobi

Örümcekler, karanlık, yükseklik… Hepimizin birtakım korkuları var bu hayatta. Korkular her zaman kötü olmak zorunda değil, bir nevi savunma mekanizması olarak düşünülebilir. Ancak korkular fobiye dönüştüğü noktada işin seyri değişebilir. Fobiler denetlenemeyen paniklerdir ve kişinin yaşam kalitesini negatif bir şekilde etkileyebilir. Fobiler erken çocuklukta edinilebilir, çoğunlukla 15-20 yaşlarında ilk etkileri görülür. Araştırmalar fobilerin gelişiminde biyolojik ve çevresel faktörlerin etkili olduğu yönünde.

Regl olmaktan, adet görmekten korkmak

Mercek altına alacağımız menofobi, kişinin regl olmaktan korkması durumudur. 

Menofobi biyolojik değil psikolojik bir sorun olduğu için cinsiyet gözetmeksizin gelişim gösterebilir. Genellikle kadınlarda ergenlik çağında, regl dönemi ile ilgili bilgi ve tavsiye eksikliğinden başlar. Erkeklerde ise regl döneminde seks yapmak ya da sevgilinin regl döneminde çektiği ağrıya şahit olmak etkileyici olabilir. Karşılaştıkları durumlara hazırlıklı olmayan kişilerde fobinin ortaya çıkma riski daha yüksektir. Bilgi yetersizliğinin yanı sıra ilk regl olduğunda deneyimlenenler (ilk regl tokadı, regl kanının kıyafete geçmesi), regl döneminde hissedilen şişkinlik, ruhsal değişimler, kramplar ve benzeri semptomların yoğun geçirilmesi fobinin gelişmesinde etkili olabilir.

Kiklou Regl Külodu Şehre Dönüş Kampanyası 3 Alana +1 Bedava

Menofobinin belirtileri nedir?

Nadir olarak görülen menofobide belirtiler kişisel endişe seviyelerine göre değişkenlik gösterebilir. Bu kişiler regl olduklarında toplum içine çıkmakta ve sosyalleşmekte zorlanabilir. Diğer tetikleyicileri ise acı korkusu, kan kaybı, PMS ve utanç duygularıdır. Menofobi hastası olan bir kişi için bir kadının regl olduğu düşüncesi ya da bazen sadece “adet” veya “regl” kelimelerini duymak anksiyete krizini tetiklemeye yeter.

Menofobi hastası olan bir kişi regl sürecini pis ya da anlamsız bulabilir oysa bu dönem insan fizyolojisinin en doğal parçalarından biridir. Regl olmak sağlıktır, korkulacak ve endişe edecek bir konu değildir. Özellikle çocukları bu konuda doğru bilgilendirmek ve korkuya sebebiyet vermeyecek bir eğitim vermek çok önemlidir. 

Tüm fobilerde olduğu gibi, menofobinin çabuk bir tedavisi yoktur. Bahsettiğimiz belirtileri bir şekilde yaşıyorsanız bir terapistle konuşmanız tavsiyemizdir. 

>>> Kiklou’nun regl sürecine konfor ve değer katan yenilikçi teknolojisi ve yıkanabilir regl külotlarıyla tanışmak için tıkla. 

Kaynakça
https://psychtimes.com/menophobia-fear-of-menstruation/
https://virtualpsychcentre.com/menophobia-phobia-of-menstruation-symptoms-causes-and-treatment/
https://menstrualcupreviews.net/what-is-menophobia/

Bu içerikler de hoşuna gidebilir 😉

Orgazm 101: Tabuları zevkle yıkıyoruz!
Cinsel hazzın doruğu olarak anılan orgazm; genellikle cinsel uyarılma ile oluşan, özellikle cinsel organlar ve çevresiyle birlikte vücudun farklı yerlerindeki kasların kasılması ile oluşan bir durumdur. Orgazm yollarını ve bedenimizdeki olasılıklarını yazının devamında okuyabilirsin.
Regl Ağrısına İyi Gelen 5 Bitki Çayı
Bitki çayları regl sancıları konusunda kadınların sıkça başvurduğu doğal çözümlerden biridir. Regl sancısını azaltan 5 bitki çayını öğrenmek için yazımızı oku!
Menoraji nedir?
Menoraji, regl dönemlerinde aşırı ve uzun süren regl kanamsıdır. Birçok kadın zaman zaman yoğun menstrüel kanamalar yaşasa da, menoraji tıbbi bir tanımı olan bir durumdur. Menoraji kavramını, sebeplerini, belirtilerini ve tedavi yöntemlerini senin için inceledik. Keyifli okumalar!