Ekofeminizm ya da Ekolojik Feminizm

Ekofeminizm ya da Ekolojik Feminizm

Ekofeminizim nedir?

Ekofeminizm ya da ekolojik feminizm, nükleer silahların yayılmasını önleme hareketi ve çevresel aktivizmle beraber 1970’lerde ortaya çıkan bir kavramdır. Çevreye verilen zararı kadın sömürüsü ve kadınların güçlenmesi ekseninde teori ve pratiğe döken ekofeminizm, tüm canlıların birbiriyle ilişkili olduğunu savunur; dünyaya verilen zarar, gezegenin sömürüsü ile cinsiyetçi sömürü arasındaki sağlam bağların altını çizer.

Nasıl ortaya çıkmıştır?

1972 yılında Françoise D’Eaubonne Paris’te “Ekoloji-Feminizm Merkezi”ni kurdu ve 1974’te ekofeminizm terimini ortaya attı. 1979’da ABD’de Three Mile Island nükleer santralinin neredeyse “tam erime” kazasının da tetikleyicileri arasında olduğu ilk ekofeminist konferans 1980’de gerçekleşti. Bu konferansta çevresel yıkımın ve nükleer imha tehdidinin kadınları ezen aynı “eril” zihniyetle desteklendiği konuşuldu; çevre hareketine kadın hareketi de eklemlendi.

O zamandan bu yana ekofeminizm gelişti, değişti ve kendi içinde başka yaklaşımlar geliştirdi. Liberal ekofeminizm, kültürel ekofeminizm, sosyalist ekofeminizm, queer ekofeminizm ve vegan ekofeminizm bunlardan bazıları.

Ekofeminizmden bahsetmek istememizin en büyük sebebine gelelim.

Kadınlar iklim krizinden daha çok etkileniyor.

Tarım, gıda güvenliği, biyolojik çeşitlilik ve ekosistemler, su kaynakları, insan sağlığı, göçler, enerji, ulaştırma ve sanayi gibi sayısız alanda iklim değişikliğinin zararları günbegün daha fazla hissedilirken bu olumsuz etkilerin kadınları erkeklerden daha çok etkilediği raporlanıyor. Bunun sebepleri arasında dünyadaki yoksulların çoğunluğunu oluşturmaları ve iklim krizi ile tehdit edilen doğal kaynaklara bağımlı hayatlar süren kadınların fazlalığı sıralanıyor. Kaynaklara ve karar alma süreçlerine de eşit olmayan erişimleri sayesinde, özellikle kırsal ve uzak bölgelerdeki kadınlar iklim değişikliğinden daha fazla etkileniyor.

Bu nedenle, iklim krizine yaklaşırken toplumsal cinsiyete duyarlı stratejilerin belirlenmesi gerekiyor.

Kaynakça
https://feministbellek.org/ekofeminizm/
http://esitlikadaletkadin.org/ekoloji-ve-kadinin-kesisim-noktasi-ekofeminizm/

Bu içerikler de hoşuna gidebilir 😉

Regl döngüsü ile Ay döngüsü ilişkili midir?
Dünya’ya yakınlığı sebebiyle denizleri, hayvanları, bitkileri etkisi altına alabilen çeşitli doğa olaylarına sebep olan Ay, vücudumuzu da etkileyebilir mi? Regl döngüsü ile Ay döngüsü arasındaki ilişkiye birlikte bakalım!
Regl ve Uyku İlişkisi
Regl dönemin yaklaşırken veya regl döneminin içinde uykusuzluk yaşadığını fark ettin mi? Kramplardan meme hassasiyetlerine, iştah artışından düşük ruh haline regl dönemi; ayın belirli günleri kanamalı geçen bir süreçten çok daha fazlası. Regl ve uyku ilişkisini öğrenmek için okumaya devam et!
Vajinal Kuruluk
Vajinal kuruluk genellikle cinsel ilişki esnasında karşılaşılan, ilişki deneyimini sekteye uğratan bir durumdur. Biyolojik cinsiyeti kadın olan kişilerde yaygın olarak görülen vajinal kuruluğun sebepleri ve çözüm yolları yazımızda!