Vibratörün Keşfi & Cinselliğe Sarsıcı Etkileri Üzerine

Vibratörün Keşfi & Cinselliğe Sarsıcı Etkileri Üzerine

Vibratörler cinsel hazza farklı bir boyut katan titreşimli ve farklı şekillerde tasarlanabilen araçlardır. Vajinal ve klitoral orgazma ulaşmayı kolaylaştırdığı için  devrim niteliğinde bir keşiftir.

Tarihçilerin, arkeologların araştırmalarına konu olan ama okullarda asla öğrenemediğimiz vibratörün sarsıcı keşif yolculuğunu senin için derledik.
Bilinen ilk vibratörler 1734 yılında Fransa’da icat ediliyor ve Tremoussoir adı veriliyor. 1869 yılında doktor George Taylor tarafından buharla çalışan ilk vibratör icat ediliyor  adına Manipulator deniyor ve histerinin tedavisinde kullanılmaya başlanıyor. 

Kadın rahminde bir çeşit buhran olarak tanımlanan (uydurma) “histeri” hastalığı 19. yüzyılda sadece kadınlarda görülen ve teşhis edilebilir bir fiziksel hastalık olarak görülüyordu.

Zamane doktorları histerinin yalnızca cinsel uyarılma yoluyla tedavi edilebileceğini öne sürüyor ve tazyikli sulardan çeşitli objelere birçok farklı uyarıcı deniyor. Saatleri bulan seanslarda kadınlar, üzerinde bir top bulunan masaya yatırılıyor, doktorlar el gücüyle topun titremesini sağlayan buharlı makineyi çalıştırıyor ve onları orgazma ulaştırarak tedavi ettiklerini iddia ediyor.

19. yüzyılın sonlarında evlere elektriğin girmesiyle birlikte vibratörün buharlı makinelerden elektrikli cihazlara dönüşümü başlıyor. Sanayi Devrimi’nin dönüştürücü etkisi pek çok alanda olduğu gibi tıp alanında da karşılığını buluyor ve bir doktor elektrikli küçük ev aletlerinin çıkardığı titreşimlerin kadınları cinsel olarak uyarmada kullanabileceği iddiasıyla elektrikli vibratörün mucidi oluyor. Böylelikle Dr. Joseph Mortimor Granville, ilk elektrikli vibratörün patentini almış oluyor.

Günümüz vibratörlerinin en yakın akrabası ilk elektrikli vibratörün üzerinde ise ‘’kişisel kullanım için elektronik cihaz’’ yazıyor ve dergiler hakkında ‘’sonsuz gençliğin özeti, onun sayesinde bütün zevkleri ve heyecanları hissedeceksiniz’’ diye bahsediyor.

______

Regl ve seks ilişkisini ele aldığımız Reglken Seks Yapılır mı? içeriğimize de göz atmak isteyebilirsin!
______

1920'lerde reklamlarda da kendine yer bulmaya başlayan vibratörler oldukça popüler hale geliyor ve akabinde pornografiyi çağrıştırdığı gerekçesiyle reklamının yapılmasına düzenleme getiriliyor… Ta ki 1960’lardaki cinsel devrime kadar.

1966’da Jon H. Tavel ‘’insan vücudunda kullanılan kablosuz elektrikli vibratör’’ için patent başvurusunda bulunuyor ve 1968’de patenti alıyor. Böylelikle vibratörlere bir güncelleme daha getiriliyor. Tek parçalı, çoklu hız ayarlı, kolay temizlenebilir yeni modeller hayatımıza giriyor.

1980’lerden itibaren vibratörler ve seks oyuncakları toplum içinde oldukça görünür hale geliyor.

90’larda vibratörler popüler televizyon kanallarından çevrimdışı kanallara kendini göstermeye başlayınca bilinirliği iyiden iyiye artıyor. Sex and the City dizisinde Charlotte tavşan vibratörüne bağımlı hale geliyor; The Oprah Winfrey Show’da Dr. Laura Berman annelere çocuklarına klitoral zevk kavramını öğretmek için vibratör öneriyor; Target, Walmart gibi popüler zincir marketlerde satışı yapılmaya başlanıyor.

Fakat günümüzde hala pek çok ülkede vibratörler yasa dışı, seks oyuncakları ise tabu olarak görülmeye devam ediyor. Vibratörler masaj aleti olarak satılsa bile mastürbasyon utanç verici, gülünç ve bir erkekle cinsel ilişki yaşamaktan daha aşağılık olarak görülüyor. Kadınlar için doğum kontrol yöntemleri ve seks oyuncakları sıkı bir şekilde denetlenirken, erkeklerin cinsel deneyimini iyileştiren geciktirici haplar açıkça tanıtılıyor.

Ne diyelim; her birimiz farklı topraklarda farklı kültürlere doğsak da aynı gökyüzü altında eşit hakları paylaşabileceğimiz özgür bir hayat, seks pozitif bir gelecek dileğimizle.

>>>Kiklou yıkanabilir regl külotlarını hemen incelemek için tıkla.


Kaynakça
https://www.confidentlovers.com/hysteria-why-men-invented-vibrators/
https://evrimagaci.org/histeri-nedir-artik-gecersiz-bir-hastalik-olan-histerinin-kadin-rahmi-ile-iliskisi-neydi-12563 
https://www.scientificamerican.com/article/the-vibrator/ 

Bu içerikler de hoşuna gidebilir 😉

Regl ve Hamilelik
Reglden kaç gün sonra hamile kalınabilir, reglken hamile kalınabilir mi ya da hamileyken regl olunur mu gibi bütün soruların cevaplarını sizler için yanıtladık!