Bir Regl Gerçeği: Regl Kakası

Bir Regl Gerçeği: Regl Kakası

Üzerine neredeyse hiç konuşulmayan bir regl gerçeğinden bahsedeceğiz bugün. Regl kakasından 💩 Regl olmadan hemen önce ve olurken sindirim sisteminizde değişiklikler gözlemliyorsanız, tebrik ederiz, nur topu gibi regl kakası semptomu sahibisiniz. 🎉 Regliniz sindirim düzeninizi bozabilir; sizi ishal ya da kabız edebilir. Bağırsak hareketlerindeki değişiklik kişiden kişiye farklılık gösterecektir.

Çok sık kaka yapmanın (hatta ishalin) olası sebeplerinden biri prostaglandin bileşenleridir.

Regl başlamadan hemen önce, progesteron ve östrojen hormonlarının düşüşü prostaglandin (hormon benzeri madde) salgılanmasını tetikler. Bu madde kas hücrelerine kasılıp gevşemelerini salık vererek kanama sürecinin gerçekleşmesini sağlayandır. Prostaglandinin kasılma çağrısını bazen bağırsak hücreleri de duyar (rahim ile rektum birbirine çok yakındır). Kasılma çağrısıyla işe koyulan bağırsağımız yüzünden hızla tuvalete koşarız. Bazı dişilerin prostaglandinlerin bağırsak üzerindeki etkisini bulantı olarak yaşadıklarını da belirtelim.

Regl öncesi yaşanan kabızlığın suçlusu ise progesteron hormonu olabilir.

Progesteron hamileliğin sürdürülmesi için önemli bir hormondur. Tüm düz kaslarda yavaşlamaya neden olur. Bu nedenle bağırsaklarınız içindeki artıklar da normal düzeninizde olduğu kadar hızlı ilerleyemez ve kabızlık oluşur. Beden hamile olmadığını kavradığında progestoren hızla düşer ve bağırsaklar normal işleyişlerine dönerler.

Regl kakasının bir başka sebebi ise yeme alışkanlıklarımızdaki değişiklikler olabilir. PMS'de aş erdikleriniz sizi tuvalette daha fazla zaman geçirmeye zorluyor olabilir. Ne yediğinize ve tuvalet düzeninize dikkat etmeyi ihmal etmeyin.

Özetle, regliniz öncesinde ve esnasında kakanızın kıvamında, sıklığında ve kokusunda değişiklik olması anormal değildir. Regl kakası diye bir şey vardır. 💩

Kiklou regl külotları; regl dönemini daha konforlu, rahat ve canının istediği gibi geçirmen için tasarlandı.

>>>Kiklou yıkanabilir regl külotlarını hemen incelemek için tıkla.


Bu içerikler de hoşuna gidebilir 😉

Organik Pamuk VS Geleneksel Pamuk
Organik ve endüstriyel pamuğun üretim sürecinden kıyafetlerimize olan yolculuğunda çevreye ve bedenimize etkilerini sıraladık. Keyifli okumalar!
Kegel Egzersizleri
Alt bacak ile karın arasındaki organları bir hamak gibi tutan pelvik kasları, kegel egzersizleri ile nasıl güçlendirilir, zayıfladığında ne gibi sorunlara yol açar? Bedenini daha iyi tanımak için hemen oku!
Regl krampları normal midir?
Regl krampları, hafifiyle şiddetlisiyle her ay bizlerle olan bir regl semptomu. Regl kramplarının sebepleri, çözüm yolları ve daha fazlası yazımızda.