Bir Regl Gerçeği: Regl Kakası

Bir Regl Gerçeği: Regl Kakası

Üzerine neredeyse hiç konuşulmayan bir regl gerçeğinden bahsedeceğiz bugün. Regl kakasından 💩 Regl olmadan hemen önce ve olurken sindirim sisteminizde değişiklikler gözlemliyorsanız, tebrik ederiz, nur topu gibi regl kakası semptomu sahibisiniz. 🎉 Regliniz sindirim düzeninizi bozabilir; sizi ishal ya da kabız edebilir. Bağırsak hareketlerindeki değişiklik kişiden kişiye farklılık gösterecektir.

Çok sık kaka yapmanın (hatta ishalin) olası sebeplerinden biri prostaglandin bileşenleridir.

Regl başlamadan hemen önce, progesteron ve östrojen hormonlarının düşüşü prostaglandin (hormon benzeri madde) salgılanmasını tetikler. Bu madde kas hücrelerine kasılıp gevşemelerini salık vererek kanama sürecinin gerçekleşmesini sağlayandır. Prostaglandinin kasılma çağrısını bazen bağırsak hücreleri de duyar (rahim ile rektum birbirine çok yakındır). Kasılma çağrısıyla işe koyulan bağırsağımız yüzünden hızla tuvalete koşarız. Bazı dişilerin prostaglandinlerin bağırsak üzerindeki etkisini bulantı olarak yaşadıklarını da belirtelim.

Regl öncesi yaşanan kabızlığın suçlusu ise progesteron hormonu olabilir.

Progesteron hamileliğin sürdürülmesi için önemli bir hormondur. Tüm düz kaslarda yavaşlamaya neden olur. Bu nedenle bağırsaklarınız içindeki artıklar da normal düzeninizde olduğu kadar hızlı ilerleyemez ve kabızlık oluşur. Beden hamile olmadığını kavradığında progestoren hızla düşer ve bağırsaklar normal işleyişlerine dönerler.

Regl kakasının bir başka sebebi ise yeme alışkanlıklarımızdaki değişiklikler olabilir. PMS'de aş erdikleriniz sizi tuvalette daha fazla zaman geçirmeye zorluyor olabilir. Ne yediğinize ve tuvalet düzeninize dikkat etmeyi ihmal etmeyin.

Özetle, regliniz öncesinde ve esnasında kakanızın kıvamında, sıklığında ve kokusunda değişiklik olması anormal değildir. Regl kakası diye bir şey vardır. 💩

Kiklou regl külotları; regl dönemini daha konforlu, rahat ve canının istediği gibi geçirmen için tasarlandı.

>>>Kiklou yıkanabilir regl külotlarını hemen incelemek için tıkla.


Bu içerikler de hoşuna gidebilir 😉

Regl ve Oruç
Beslenme zamanlarımızın reglimizi etkileyebileceğini hiç düşündün mü? Oruç birçok din ve kültürde yaygın olarak görülen bir ibadet olsa da aralıklı oruç günlük hayatımız içinde olan bir beslenme düzeni. Hadi hep birlikte oruç çeşitlerine ve regle etkilerine bakalım.
Vulva & Vajina Sağlığı Hakkında Öneriler
Vulva ve vajina sağlığını korumanın günlük hayatında yapacağın minik değişikliklerle çok kolay olduğunu biliyor muydun?  Giyim alışkanlıklarından ortak kullanılan tuvaletleri kullanım önerilerine, regl dönemlerinden cinsel ilişki pratiklerine kadar hayatının her noktasına dokunan öneriler için okumaya devam et.
Mastürbasyon nedir?
Mastürbasyon her yaştan ve cinsel kimlikten kişinin çocukluğundan, gençliğine, ergenliğinden yetişkinliğine deneyimlediği yaygın bir cinsel davranıştır ve son derece normaldir. Mastürbasyona dair cevaplar yazımızda!