Bir Regl Gerçeği: Regl Kakası

Bir Regl Gerçeği: Regl Kakası

Üzerine neredeyse hiç konuşulmayan bir regl gerçeğinden bahsedeceğiz bugün. Regl kakasından 💩 Regl olmadan hemen önce ve olurken sindirim sisteminizde değişiklikler gözlemliyorsanız, tebrik ederiz, nur topu gibi regl kakası semptomu sahibisiniz. 🎉 Regliniz sindirim düzeninizi bozabilir; sizi ishal ya da kabız edebilir. Bağırsak hareketlerindeki değişiklik kişiden kişiye farklılık gösterecektir.

Çok sık kaka yapmanın (hatta ishalin) olası sebeplerinden biri prostaglandin bileşenleridir.

Regl başlamadan hemen önce, progesteron ve östrojen hormonlarının düşüşü prostaglandin (hormon benzeri madde) salgılanmasını tetikler. Bu madde kas hücrelerine kasılıp gevşemelerini salık vererek kanama sürecinin gerçekleşmesini sağlayandır. Prostaglandinin kasılma çağrısını bazen bağırsak hücreleri de duyar (rahim ile rektum birbirine çok yakındır). Kasılma çağrısıyla işe koyulan bağırsağımız yüzünden hızla tuvalete koşarız. Bazı dişilerin prostaglandinlerin bağırsak üzerindeki etkisini bulantı olarak yaşadıklarını da belirtelim.

Regl öncesi yaşanan kabızlığın suçlusu ise progesteron hormonu olabilir.

Progesteron hamileliğin sürdürülmesi için önemli bir hormondur. Tüm düz kaslarda yavaşlamaya neden olur. Bu nedenle bağırsaklarınız içindeki artıklar da normal düzeninizde olduğu kadar hızlı ilerleyemez ve kabızlık oluşur. Beden hamile olmadığını kavradığında progestoren hızla düşer ve bağırsaklar normal işleyişlerine dönerler.

Regl kakasının bir başka sebebi ise yeme alışkanlıklarımızdaki değişiklikler olabilir. PMS'de aş erdikleriniz sizi tuvalette daha fazla zaman geçirmeye zorluyor olabilir. Ne yediğinize ve tuvalet düzeninize dikkat etmeyi ihmal etmeyin.

Özetle, regliniz öncesinde ve esnasında kakanızın kıvamında, sıklığında ve kokusunda değişiklik olması anormal değildir. Regl kakası diye bir şey vardır. 💩

Kiklou regl külotları; regl dönemini daha konforlu, rahat ve canının istediği gibi geçirmen için tasarlandı.

>>>Kiklou yıkanabilir regl külotlarını hemen incelemek için tıkla.


Bu içerikler de hoşuna gidebilir 😉

Regl döngüsü ile Ay döngüsü ilişkili midir?
Dünya’ya yakınlığı sebebiyle denizleri, hayvanları, bitkileri etkisi altına alabilen çeşitli doğa olaylarına sebep olan Ay, vücudumuzu da etkileyebilir mi? Regl döngüsü ile Ay döngüsü arasındaki ilişkiye birlikte bakalım!
Regl ve Uyku İlişkisi
Regl dönemin yaklaşırken veya regl döneminin içinde uykusuzluk yaşadığını fark ettin mi? Kramplardan meme hassasiyetlerine, iştah artışından düşük ruh haline regl dönemi; ayın belirli günleri kanamalı geçen bir süreçten çok daha fazlası. Regl ve uyku ilişkisini öğrenmek için okumaya devam et!
Vajinal Kuruluk
Vajinal kuruluk genellikle cinsel ilişki esnasında karşılaşılan, ilişki deneyimini sekteye uğratan bir durumdur. Biyolojik cinsiyeti kadın olan kişilerde yaygın olarak görülen vajinal kuruluğun sebepleri ve çözüm yolları yazımızda!