Vajina Gazı Nedir? Neden Olur?

Vajina Gazı Nedir? Neden Olur?

Huzurlu bir yoga dersinin ya da nabzı yüksek bir sevişmenin ortasındasın ve vajinandan bir ses geliyor. Bir çeşit "zort", şişesinden kaçan ketçabın ardından duyduğumuza benzer, vajinal bir yellenme.

Bu seslerin çıkaran kişi için utanç verici olabiliyor; ama vajinanız aslında sizi utandırmaya çalışmıyor. Bu durumun basit bir açıklaması var.

Vajinadan gaz çıkması neden olur?

Vajinanın çıkardığı sesi osuruğa benzetiriz; fakat vajinadan gelen gazın bir kokusu yoktur ve bağırsaklarda yediğiniz yemeğe bağlı oluşan gaz gibi değildir. Penis, parmaklar ya da seks oyuncakları vajinaya girip çıkarken çıkışı olmayan (burada bir espri var ama biz bulamadık) bir alana havanın girmesi ve içerde sıkışan havanın bir balon gibi gaz çıkartan bir ses oluşturmasıdır bu "vajinal osuruk". Vajinada hapsolmuş havanın salınımıdır. Türkçe'de duruma ait özel bir isim bulunmasa da İngilizce'de 'queef' kelimesi bu eylemi tanımlar.

Uzmanlara göre bazı vajina sahibi bireyler diğerlerine göre daha çok vajina gazı çıkarmaya yatkın. Bu değişikliğin sebebi vajinal kanal şeklinin ve uzunluğunun kişiden kişiye değişmesinde yatıyor.

Seks esnasında bu sesin çıkmasını engelleyebilir miyim?

Cevabımız yüreklendirici değil çünkü yapabileceğiniz pek bir şey yok. Seks özelinde konuşursak vajinanın daha az hava alacağı seks pozisyonlarıyla ses riskini azaltabilirsiniz ama alacağınız zevk de beraberinde azalabilir.

Vajina gazı kötü bir kokuya ya da kötü kokulu akıntıya eşlik etmediği sürece endişelenmeyi gerektirecek bir durum değildir. Bir dahaki sefere tutku dolu bir sevişme seansının ortasında çıkan sese kulak asmamaya çalışın ve anın tadını çıkarın, keyfinize bakın!

Kaynakça
https://link.springer.com/article/10.1007/s00192-009-0875-0
https://www.health.com/condition/sexual-health/what-is-a-queef
https://www.womenshealthmag.com/sex-and-love/a19967141/queefing/

Bu içerikler de hoşuna gidebilir 😉

Regl ve Hamilelik
Reglden kaç gün sonra hamile kalınabilir, reglken hamile kalınabilir mi ya da hamileyken regl olunur mu gibi bütün soruların cevaplarını sizler için yanıtladık!