Türkiye için Limit Aşım Günü 🌍

Türkiye için Limit Aşım Günü 🌍

Bugün 22 Haziran 2022.

Türkiye için Limit Aşım Günü 🌍

Gelecek yıllardan kaynak çalmamak için 2022 yılında harcamamız gereken kaynakları senenin ortasında, 22 Haziran'da tükettik.

Dünya Limit Aşım Günü ise bu sene 28 Temmuz 2022 olarak açıklandı.

1970'lerin başında Dünya Limit Aşım Günü Aralık'ta idi. Dünyayı tüketme hızımız arttı. 2 Dünya varmış gibi yaşıyor, harcıyor, tüketiyoruz. Bu tarihi ileri ötelemeliyiz. Bir tanecik gezegenimiz var.

Dünya Limit Aşım Günü Görseli

Görsel: Farklı ülkeler için limit aşım günleri. 2022 kaynaklarını çok daha kısa sürede tüketen birçok ülke de mevcut. Bu müsriflikle devam edemeyiz :(

Bireysel Olarak Ne Yapabiliriz?

Sistemsel değişikliklere gidilmesi, çevreci yasalar çıkartılması için ses çıkartabilir, iklim krizine katkı sağlayan konuları gündemde tutabilir, sohbetlere dahil edebilir, sosyal medyada paylaşımlarda bulunabiliriz.

Anlamlı ve kökten değişim, hükümetlerin mevcut politika ve uygulamaları iklim krizi lensinden ele alıp değiştirmesi ve yenilemesiyle mümkün; fakat bireyler olarak tüketim davranışlarımızı gözden geçirerek bu değişimin hızlandırıcısı ve kolaylaştırıcısı olabiliriz.

Günlük alışkanlıklarımızda ufak değişiklikler yaparak başlayabiliriz. Gıda atığımızı azaltabilir, daha az et yiyebilir, karbon ayak izimize dikkat edebiliriz. Kullanmadığımız aletlerini fişten çekebiliriz. 

Daha atıksız yaşamlar kurgulamak çözümün parçası olmaktır. Tüketimi (ve tabii ki atığı) azaltmak ve yeniden kullanmak pozitif bireysel etki yaratmak için en sağlam başlangıç noktalarından.

Kiklou bu işin neresinde?

Biz, geliştirdiğimiz regl külotlarımız ve regl mayomuz ile bedenlerimizin regl döneminde ihtiyaç duyduğu kanama yönetim çözümlerine konforlu, iklim dostu ve sürdürülebilir bir alternatif sunuyoruz. Şimdiden onbinlerce kullan-at menstrüel ürünün çöp olmasının önüne geçtik. Regl külotlarımızı kullandığında atık çıkartmıyor, yerli üretim ve kadın girişimini destekliyor, hem bedenine hem de gezegene güzellik yapıyorsun.

>>Atıksız regle hemen geçmek için regl külotlarımızı buraya tıklayarak inceleyebilirsin.

Kaynak:
https://www.overshootday.org

Bu içerikler de hoşuna gidebilir 😉

Regl döngüsü ile Ay döngüsü ilişkili midir?
Dünya’ya yakınlığı sebebiyle denizleri, hayvanları, bitkileri etkisi altına alabilen çeşitli doğa olaylarına sebep olan Ay, vücudumuzu da etkileyebilir mi? Regl döngüsü ile Ay döngüsü arasındaki ilişkiye birlikte bakalım!
Regl ve Uyku İlişkisi
Regl dönemin yaklaşırken veya regl döneminin içinde uykusuzluk yaşadığını fark ettin mi? Kramplardan meme hassasiyetlerine, iştah artışından düşük ruh haline regl dönemi; ayın belirli günleri kanamalı geçen bir süreçten çok daha fazlası. Regl ve uyku ilişkisini öğrenmek için okumaya devam et!
Vajinal Kuruluk
Vajinal kuruluk genellikle cinsel ilişki esnasında karşılaşılan, ilişki deneyimini sekteye uğratan bir durumdur. Biyolojik cinsiyeti kadın olan kişilerde yaygın olarak görülen vajinal kuruluğun sebepleri ve çözüm yolları yazımızda!