Regl iken kan verilir mi?

Regl iken kan verilir mi?

İnternete en çok sorulan sorulardan biri gündemimizde: Regl iken kan verebilir miyim?

Regl döneminde vücut kan kaybediyor ama regl olmak kan bağışına engel değil, gerekirse kan bağışını güvenle yapabilirsiniz. İşin matematiğine baktığımızda yetişkin bir insan vücudunda (kiloya bağlı olarak değişen) 4.7 - 5.5 litre kan olduğunu görüyoruz. Kan bağışında bu oranın %10’unu yani 470 ml kadarını veririz. Adet olduğumuzda ise vücuttaki kanın %1-2’sini kaybediyoruz.

Regl iken ne kadar kan kaybedilir?

Çoğu insan regl döneminde 40 - 60 ml aralığında (5 - 9  çay kaşığı ya da 1,5 shot bardağı ya da yarım çay bardağı) kan kaybeder. Yoğun menstrüel kanama her döngüde 80 ml veya daha fazla kan kaybı olarak tanımlanır. Tabii adet olduğumuzda sadece kan kaybetmiyoruz. Araştırmalara göre regl akıntısının %36’sı kan iken geri kalan %64 ise mukus, rahim dokusu ve pıhtılardan oluşuyor. Heterojen bir karışımdan bahsettiğimiz için tam kan kaybını ölçmek zor olabiliyor. 

Pek tabii regl olduktan bir hafta sonra bağış yapmak daha doğru bir tercih olabilir. Ancak çok fazla kanamanız veya bir rahatsızlığınız yoksa ve hemoglobin seviyeniz 11 g/dL’nin üzerindeyse kan vermenizde bir sakınca yok. Eğer adet kanamanız çoksa kan bağışı gibi bir kayıp vücuttaki hemoglobin ve demir seviyelerini azaltacağı için kendinizi hasta ve halsiz hissedebilirsiniz. 

Kiklou Regl Külodu Çoklu Paket Kampanyası Banner

Regl iken kan tahlili yaptırmak doğru mu?

Regl iken kan tahlili için kan vermek ise teste bağlı olarak farklı sonuçlar görmenize sebep olabilir. Menstruasyon döngüsünde hormonlar (özellikle progesteron ve östrojen) etkilendiği için hormon testlerinin sonuçları farklı çıkabilirken diğer kan testleri bundan etkilenmiyor.

Kan testi ve kan bağışı yaptırmadan önce her zaman uzmanlarla konuşun ve her türlü sormaktan çekinmeyin. En doğru yönlendirmeyi sağlık çalışanları yapacaktır. 

>>>Kiklou regl külotlarını hemen incelemek için tıkla.

Kaynakça

Bu içerikler de hoşuna gidebilir 😉

Regl ve Oruç
Beslenme zamanlarımızın reglimizi etkileyebileceğini hiç düşündün mü? Oruç birçok din ve kültürde yaygın olarak görülen bir ibadet olsa da aralıklı oruç günlük hayatımız içinde olan bir beslenme düzeni. Hadi hep birlikte oruç çeşitlerine ve regle etkilerine bakalım.
Vulva & Vajina Sağlığı Hakkında Öneriler
Vulva ve vajina sağlığını korumanın günlük hayatında yapacağın minik değişikliklerle çok kolay olduğunu biliyor muydun?  Giyim alışkanlıklarından ortak kullanılan tuvaletleri kullanım önerilerine, regl dönemlerinden cinsel ilişki pratiklerine kadar hayatının her noktasına dokunan öneriler için okumaya devam et.
Mastürbasyon nedir?
Mastürbasyon her yaştan ve cinsel kimlikten kişinin çocukluğundan, gençliğine, ergenliğinden yetişkinliğine deneyimlediği yaygın bir cinsel davranıştır ve son derece normaldir. Mastürbasyona dair cevaplar yazımızda!