Popo Sivilceleri

Popo Sivilceleri

Sivilceler hayatı tatsızlaştıran minik canavarlar. Ergenlikte travma yaratır, kişinin özgüvenini zedeler, yetişkinlikte tam da önemli bir buluşmanın öncesi ya da PMS belirtisi olarak hiç yoktan belirir ve tat kaçırır. Kalçada çıkan sivilceler ise saklaması daha mümkün (yazın Brezilya kesim bikini giyene kadar) ve geri planda (acıdan sandalyede oturmayı zorlaştırana kadar) olanlar.

Popoda sivilce neden çıkar?

Popoda oluşanlar her zaman gerçek bir sivilce olmayabilir. Görüntü olarak sivilceyi andırdığı için karıştırılsa da bu oluşumların sebebi farklı olabilir.  

E popomdakiler sivilce değilse ne?sorusunun birkaç olası cevabı var.

1)    Folikülit nedir?

Tıpta folikülit olarak geçen durum, kıl foliküllerinin tıkanıp bakterilerle enfekte olması sonucu iltihaplanması olarak açıklanır. Tıkanan kıl folikülleri sivilce veya tıkanmış gözeneklere benzer. Folikülit bakteri ya da mantardan kaynaklı olabilir. Popo derinizde yağ bezleri bulunsa da genelde sivilce yapmaya yetecek kadar yağ üretmezler. Onun yerine size nur topu gibi popo kızarıkları ve pütürcükleri olarak geri dönerler. Ağda, aşırı sıkı ve nemli kıyafetler, sürtünme ve terleme bu durumun sebebi olabilir. 

2)    Keratosis pilaris nedir?

 Keratosis pilaris kıl diplerinde ölü deri hücrelerinin birikmesiyle ortaya çıkan bir cilt rahatsızlığıdır. Ciltte sert küçük kırmızı pütürcükler olarak kendini gösterdiği için “tavuk derisi hastalığı” olarak da anılıyor. Kalıtımsal olan keratosis pilarisin tam bir tedavisi olmasa da çeşitli yöntemlerle daha sağlıklı bir cilt görüntüsü kazanılabiliyor.

Kiklou Regl Külodu Çoklu Paket Kampanyası Banner

3)    Çıban nedir?

Çıbanlar Stafilokok isimli bakterilerin yol açtığı enfeksiyon sonucu oluşan ağrılı oluşumlardır. Bu bakteri vücuda kıl köklerinden girer ve çevredeki yağ tabakasında üreyerek çoğalmaya başlar. Küçük bir sivilce gibi oluşmaya başlayan çıban, giderek irileşerek ağrılı büyük bir kitleye dönüşür. Cilt tipinin yağlı olması, kişinin aşırı terlemesi gibi etkenler çıban oluşumunu arttırabilir.

Popodaki oluşumların akne olması çok nadir olsa da mümkündür ama büyük ihtimalle elinizi gelenler folikülit veya çıbandır. Peeling ve antibakteriyel ürünlerle evde uygulayabileceğiniz popo bakımları mevcut. Acı veren ve tekrarlayan vakalarda bir dermatolog ile görüşmeniz tavsiyemizdir.

Son Söz

Çıbanı da foliküliti de olsa poponuzu sevin! Regl olurken giydiğiniz plastik içerikli pedlerden tahriş oluyor, kızarıyor ya da kaşınıyorsa, ona bir Kiklou regl külodu hediye edin. Çünkü; poponuz bu güzelliği hak ediyor. 

Kaynakça
https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/butt-acne-remedies#_noHeaderPrefixedContent
https://www.insider.com/pimple-on-butt

Bu içerikler de hoşuna gidebilir 😉

Regl döngüsü ile Ay döngüsü ilişkili midir?
Dünya’ya yakınlığı sebebiyle denizleri, hayvanları, bitkileri etkisi altına alabilen çeşitli doğa olaylarına sebep olan Ay, vücudumuzu da etkileyebilir mi? Regl döngüsü ile Ay döngüsü arasındaki ilişkiye birlikte bakalım!
Regl ve Uyku İlişkisi
Regl dönemin yaklaşırken veya regl döneminin içinde uykusuzluk yaşadığını fark ettin mi? Kramplardan meme hassasiyetlerine, iştah artışından düşük ruh haline regl dönemi; ayın belirli günleri kanamalı geçen bir süreçten çok daha fazlası. Regl ve uyku ilişkisini öğrenmek için okumaya devam et!
Vajinal Kuruluk
Vajinal kuruluk genellikle cinsel ilişki esnasında karşılaşılan, ilişki deneyimini sekteye uğratan bir durumdur. Biyolojik cinsiyeti kadın olan kişilerde yaygın olarak görülen vajinal kuruluğun sebepleri ve çözüm yolları yazımızda!