Mittelschmerz

Mittelschmerz

Almanca terimli evrensel ağrı

“Mittelschmerz” Almanca bir kelimedir. En basit şekilde “orta ağrısı” olarak çevirebileceğimiz kelime aslında yumurtlama ağrısı için kullanılan tıbbi bir terimdir. Yumurtlama aşağı yukarı döngü ortasında gerçekleştiği için “orta ağrısı” olarak literatüre geçmiş “Mittelschmerz” 5 kadından 1’inde görülür, keskin bir kramp gibi yumurtalığın yumurta bıraktığı karın ve kasık bölgesinde hissedilir. 

Yumurtlama ağrısı ne zaman hissedilir?

Genellikle döngünün tam ortasında yani regl başlamadan 12-16 gün önce yaşanır. Apandisit ağrısını andırabilir. Bu ağrı tehlikeli değildir, birkaç dakikadan birkaç saate kadar sürebilir. Mittelschmerz keskin ve ani bir sancı gibi de olabilir. Her ayın döngüsünde hissedilmeyebilir. Hissedildiğinde ise karnın farklı taraflarında olabilir; çünkü yumurtlama o döngüde sağ ya da sol yumurtalıkta gerçekleşebilir. 

Kiklou Regl Külodu Şehre Dönüş Kampanyası 3 Alana +1 Bedava

"Mittelschmerz"e ne sebep olur?

Acıya sebebiyet veren durum belirsiz olsa da uzmanların bu konu hakkında birkaç teorisi var. İlk teoriye göre yumurta yumurtlama ile salınmadan hemen önce folikülün büyümesi sebebiyle yumurtalığınızın yüzeyini esnetip gerebilir, bu da acıya neden olur. Ağrının diğer bir olası sebebi ise yırtılan folikülden sızan kan veya sıvının karın bölgesindeki sinirleri tahriş etmesidir. 

Regl olan birçok insan için Mittelschmerz yumurtanın yumurtalıktan salıverilme sinyali olduğu için kişinin doğurganlığının yüksek olduğu dönemin başlangıcı olarak da kabul edilebilir. O yüzden hamile kalmak istiyorsanız bu ağrıyı dikkate alabilirsiniz. Yine de bunun çok etkili bir yöntem olmayabileceğini vurgulayalım. Ağrınız yumurtlama kaynaklı olmayabilir. Vücut ısınızı, akıntınızı takip etmenin yanında mobil uygulama kullanarak yumurtlama (ovülasyon) döneminizi hesaplamanız daha bilimsel bir yaklaşım olacaktır.

Özetle, ağrılı yumurtlama oldukça yaygın ve çoğunlukla zararsızdır. Endişeye mahal yok!

>>>Kiklou regl külotlarını hemen incelemek için tıkla.

Kaynakça
https://www.medicalnewstoday.com/articles/ovulation-cramps#other-causes-of-cramps
https://www.nhs.uk/conditions/ovulation-pain/
https://ufhealth.org/mittelschmerzBu içerikler de hoşuna gidebilir 😉

Orgazm 101: Tabuları zevkle yıkıyoruz!
Cinsel hazzın doruğu olarak anılan orgazm; genellikle cinsel uyarılma ile oluşan, özellikle cinsel organlar ve çevresiyle birlikte vücudun farklı yerlerindeki kasların kasılması ile oluşan bir durumdur. Orgazm yollarını ve bedenimizdeki olasılıklarını yazının devamında okuyabilirsin.
Regl Ağrısına İyi Gelen 5 Bitki Çayı
Bitki çayları regl sancıları konusunda kadınların sıkça başvurduğu doğal çözümlerden biridir. Regl sancısını azaltan 5 bitki çayını öğrenmek için yazımızı oku!
Menoraji nedir?
Menoraji, regl dönemlerinde aşırı ve uzun süren regl kanamsıdır. Birçok kadın zaman zaman yoğun menstrüel kanamalar yaşasa da, menoraji tıbbi bir tanımı olan bir durumdur. Menoraji kavramını, sebeplerini, belirtilerini ve tedavi yöntemlerini senin için inceledik. Keyifli okumalar!