Mittelschmerz

Mittelschmerz

Almanca terimli evrensel ağrı

“Mittelschmerz” Almanca bir kelimedir. En basit şekilde “orta ağrısı” olarak çevirebileceğimiz kelime aslında yumurtlama ağrısı için kullanılan tıbbi bir terimdir. Yumurtlama aşağı yukarı döngü ortasında gerçekleştiği için “orta ağrısı” olarak literatüre geçmiş “Mittelschmerz” 5 kadından 1’inde görülür, keskin bir kramp gibi yumurtalığın yumurta bıraktığı karın ve kasık bölgesinde hissedilir. 

Yumurtlama ağrısı ne zaman hissedilir?

Genellikle döngünün tam ortasında yani regl başlamadan 12-16 gün önce yaşanır. Apandisit ağrısını andırabilir. Bu ağrı tehlikeli değildir, birkaç dakikadan birkaç saate kadar sürebilir. Mittelschmerz keskin ve ani bir sancı gibi de olabilir. Her ayın döngüsünde hissedilmeyebilir. Hissedildiğinde ise karnın farklı taraflarında olabilir; çünkü yumurtlama o döngüde sağ ya da sol yumurtalıkta gerçekleşebilir. 

"Mittelschmerz"e ne sebep olur?

Acıya sebebiyet veren durum belirsiz olsa da uzmanların bu konu hakkında birkaç teorisi var. İlk teoriye göre yumurta yumurtlama ile salınmadan hemen önce folikülün büyümesi sebebiyle yumurtalığınızın yüzeyini esnetip gerebilir, bu da acıya neden olur. Ağrının diğer bir olası sebebi ise yırtılan folikülden sızan kan veya sıvının karın bölgesindeki sinirleri tahriş etmesidir. 

Regl olan birçok insan için Mittelschmerz yumurtanın yumurtalıktan salıverilme sinyali olduğu için kişinin doğurganlığının yüksek olduğu dönemin başlangıcı olarak da kabul edilebilir. O yüzden hamile kalmak istiyorsanız bu ağrıyı dikkate alabilirsiniz. Yine de bunun çok etkili bir yöntem olmayabileceğini vurgulayalım. Ağrınız yumurtlama kaynaklı olmayabilir. Vücut ısınızı, akıntınızı takip etmenin yanında mobil uygulama kullanarak yumurtlama (ovülasyon) döneminizi hesaplamanız daha bilimsel bir yaklaşım olacaktır.

Özetle, ağrılı yumurtlama oldukça yaygın ve çoğunlukla zararsızdır. Endişeye mahal yok!

>>>Kiklou regl külotlarını hemen incelemek için tıkla.

Kaynakça
https://www.medicalnewstoday.com/articles/ovulation-cramps#other-causes-of-cramps
https://www.nhs.uk/conditions/ovulation-pain/
https://ufhealth.org/mittelschmerzBu içerikler de hoşuna gidebilir 😉

Regl döngüsü ile Ay döngüsü ilişkili midir?
Dünya’ya yakınlığı sebebiyle denizleri, hayvanları, bitkileri etkisi altına alabilen çeşitli doğa olaylarına sebep olan Ay, vücudumuzu da etkileyebilir mi? Regl döngüsü ile Ay döngüsü arasındaki ilişkiye birlikte bakalım!
Regl ve Uyku İlişkisi
Regl dönemin yaklaşırken veya regl döneminin içinde uykusuzluk yaşadığını fark ettin mi? Kramplardan meme hassasiyetlerine, iştah artışından düşük ruh haline regl dönemi; ayın belirli günleri kanamalı geçen bir süreçten çok daha fazlası. Regl ve uyku ilişkisini öğrenmek için okumaya devam et!
Vajinal Kuruluk
Vajinal kuruluk genellikle cinsel ilişki esnasında karşılaşılan, ilişki deneyimini sekteye uğratan bir durumdur. Biyolojik cinsiyeti kadın olan kişilerde yaygın olarak görülen vajinal kuruluğun sebepleri ve çözüm yolları yazımızda!