Memeler Hakkında Bilmek İsteyeceğiniz Gerçekler

Memeler Hakkında Bilmek İsteyeceğiniz Gerçekler

Memeler hakkında bildiklerimizi anlatmaya geldik; çünkü üreme ve cinsel anatomimizin önemli parçalarından biri olmalarına rağmen memelerin anatomisine dair bilgi eksikliği mevcut ya da var olan bilgiler yeterince bilinmiyor!

Meme Bileşenleri

Genel kanının aksine memeler yalnızca yağ dokusundan oluşmuyor (tabii ki yağ oranı memenin büyüklüğünü etkileyebiliyor). Memeler yağ,  lifli dokular ve anne sütünü üreten bezler ve kanalların kombinasyonundan oluşurlar.

Memeler & Regl Döngüsü

Memelerin regl döngüsüne paralel kendi döngüleri vardır. Değişen hormonlar meme dokusunun haftalık değişmesine neden olur. Regl döneminden sonraki günlerde eşit hormonlar sayesinde meme dokusu pürüzsüz bir hale geliyor. Döngünün ortasında artan östrojen seviyesi nedeniyle meme uçları cinsel açıdan daha hassas olabilir, hatta göğüsler 1 beden kadar büyüyebilir. Reglin hemen öncesinde de progestron vücudun şişmesine, sızlamasına ve aşırı hassasiyete neden olur. 

Meme Ucu Meselesi

Sadece memeler değil uçları da farklı. Meme uçları çıkık, düz, kabarık, içe dönük, kıllı ve pütürlü olabilirler. Hepsi normaldir. Bu arada üç meme ucuna sahip olmak düşündüğünüz kadar nadir rastlanan bir durum değil. Nüfusun yaklaşık %6’sında ekstra meme dokusuna sahip meme ucu var.

Meme Boyutunu ne belirler?

Meme boyutları kalıtımsaldır. Meme büyüklüğünü anne babadan alma şansınız eşittir. Bu sebeple kardeşinin memeleri seninkinden büyük ya da küçük olabilir.  Ayrıca muhtemelen iki memeniz biriyle aynı değildir. Raporlara göre genelde sol meme sağdakinden yaklaşık beşte bir oranında büyüktür.

Guinness Rekorlar Kitabına göre dünyanın en büyük doğal memeli kadını 52I beden yani 177 cm göğüs çevresine sahip ve memelerin ağırlığı neredeyse 40 kilo!

Meme ucundan orgazm olabilir misiniz?

Meme uçlarımızda yüzlerce sinir ucu var ve bu onları dokunmaya karşı aşırı duyarlı kılıyor. Meme uçlarınız uyarıldığında beynin vajina ve klitorisi harekete geçiren bölgesinde (genital duyu korteksi de diyebiliriz) kıvılcımlar ateşleniyor. Bu nedenle sadece meme ucu uyarımı ile orgazm olabilen insanlar var. Bu durum biyolojik cinsiyet gözetmeksizin memeli her birey için geçerlidir, altını çizmiş olalım.

Meme sarkması ve estetik operasyonlar

Hayat kısa, memeler sarkıyor’ demiş sevgili @kalbenben . Haklı. Yerçekimi gerçeğine ek olarak sigara içmek ve uyku pozisyonu da sarkmayı hızlandırabiliyor. Bazı kaynaklarda yüz üstü pozisyonda uyumak önerilmiyor.

Sarkma demişken; tarihte ilk meme estetiği (meme büyütme operasyonu olarak) 1962’de gerçekleşmiş. Meme büyütme ugün Amerika’da en çok tercih edilen estetik operasyonu. 

Meme Kanseri Farkındalık Ayı ne zaman?

Kapatırken hatırlatalım: Ekim ayı Meme Kanseri farkındalık ayı! Meme kanseri erken teşhisinde en önemli unsur her ay kendi kendinizi elle muayene etmeniz. 18 yaş üstü her insan dişisinin kendini muayene etmesini ve memelerinde yumru, şişlik, büyüme gibi anormal bulgularında mutlaka bir hekime danışmasını öneriyoruz.

Kaynakça

https://www.health.com/condition/sexual-health/breast-health-facts

https://www.healthline.com/health/nipple-facts-male-and-female


Bu içerikler de hoşuna gidebilir 😉

Regl ve Hamilelik
Reglden kaç gün sonra hamile kalınabilir, reglken hamile kalınabilir mi ya da hamileyken regl olunur mu gibi bütün soruların cevaplarını sizler için yanıtladık!