İntim Temizlik Ürünleri Hakkındaki Gerçekler

Vajina ve vulvada kullanılması için önerilen genital, intim temizlik ürünleri hakkında Kiklou regl külodu markasının Blog görseli

Bu ürünlerle süper market koridorlarında, eczane raflarında göz göze geldiniz. Dergilerde ya da dijitalde "genital bölgenizin" hassasiyetinden dem vuran içeriklerde yanlarında fiyat bilgisiyle beraber ürün listeleri gördünüz. Kullananlar kendine kullanmayanlardan daha iyi baktığını düşünüp keyiflendi, kullanmayanlar kendilerine o kadar da iyi bakmadıklarına dair sinsi endişelere kapıldı.

Hepsi tek bir amaçta birleşiyor: Üreme organlarının temizliği.

Bizi şüpheye düşürenlerde bugün farklı isimlerle karşımıza çıksa da özünde aynı olan bir ürün var: İntim temizlik ürünü. İntim yıkama losyonu, intim mendil, intim temizleme mendili, genital bölge temizleme jeli, günlük genital yıkama jeli, hijyenik bölge temizleyici, intim bakım seti... Özellikle içlerindeki "intim" ve "hijyenik"lere takık olduğumuz bu çeşit çeşit isimlendirmelere bakmayın; hepsi aslında tek bir amaç altında birleşiyor: Üreme organlarının temizliği (jel, krem, deodorant ya da mendil formatında).

İntim temizlik ürünlerini "kötü" koku için mi kullanıyorsunuz?

Vulvanın temizliği için ve koku giderici özellikleri ile pazarlanan bu ürünlerden önce "koku" meselesini ele almalıyız. Çoğunlukla, üreme organlarınızdan aldığınız kokular gayet normaldir. Vajinanız (vulvadan rahime doğru uzanan, beden içindeki kanal) kokabilir. Unutmayın ki içi bakterilerle doludur. Cinsel organlarınıza komşu ter ve yağ bezleriniz vardır; bunlar da kokuya sebep olabilirler. Kokunun sadece kendisi bir şeylerin yanlış olduğunu göstermez. Bununla beraber kokuya eşlik eden başka durumlar (normalde gelenden fazla akıntı, sarı ya da yeşil akıntı, ağrı, kaşıntı, yanma, kızarıklık, lenf bezlerinde şişkinlik vb.) söz konusu ise durumda bir anormallik olabilir. Bunun teşhisini de sadece doktorunuz yapabilir.

Vulva ve vajina temizliği hakkında bunları bilmeniz gerekiyor.

İşin aslı kokuya karşı diye pazarlanan ve "intim" bölgemizin pH değerini olması gereken değerde tutacağı söylenen tüm bu temizlik ürünleri oldukça gereksizdir. Vajinalar zaten kendi kendini temizler. Vulva ise (dişi cinsel organının dış kısmı) kendi kendini temizlememekle beraber kendine has bir mikrobiyotaya, çok çeşitli mikroorganizmaya ev sahipliği yapar. "Intim" temizleme ürünleri üzerine yapılan (maalesef az sayıda) araştırmada bu ürünlerin vulvada kullanımında bakteriyel ve idrar yolu enfeksiyon risklerini arttırabileceği gözlemlenmiştir.

Bu ürünlerin enfeksiyonla savaşmak için gerekli olan sağlıklı bakterilerin büyümesini engelleyebileceği yazılıyor.

Tekrar ediyoruz: Vulva ve (hele hele) vajinanın özel ürünlerle temizlenmelerine gerek yoktur. Vajinanızı kendi başına bırakmanız tavsiye edilir. Vulvanızı ise fahiş fiyatlara satın aldığınız özel "intim" ürünlerle yıkamak yerine sadece su ile yıkayabilirsiniz. Sabunlar, parfümlü ürünler, kremler, jeller... Hepsi yarardan çok zarara yol açabilirler.

Kiklou regl külotları sağlıklı mıdır?

Evet! Kiklou yıkanabilir regl külodu sağlıklı bir menstrüel ürün alternatifidir. Kullan-at pedlerde bulunan klor ağartması, parfüm ya da diyoksin gibi zararlı kimyasal maddeler regl külotlarımızda bulunmaz. Vajinal florayı bozabilecek ve iyi bakterilerin yok olmasına sebep olabilecek ağır ve kimyasal antibakteriyel uygulamalar içermez. Bakteriyo-statik etkisi ileri tekstil teknolojisi sayesinde sağlanır. Üretim sürecinde insan ve çevre sağlığına zararlı hiçbir kimyasal kullanılmaz.

>>>Kiklou regl külotlarını hemen incelemek için tıkla.

Kaynakça
https://www.medicalnewstoday.com/articles/321537
https://www.medicalnewstoday.com/articles/325360
The Vagina Bible, Dr. Jen Gunter

Bu içerikler de hoşuna gidebilir 😉

Regl ve Hamilelik
Reglden kaç gün sonra hamile kalınabilir, reglken hamile kalınabilir mi ya da hamileyken regl olunur mu gibi bütün soruların cevaplarını sizler için yanıtladık!